Röportaj

Devamlı Büyümekte Olan Bir Piyasada Son Teknoloji | SintekPlus Sayı 1

Nuryol Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. IKN ile Türkiye’deki Darıçayırı üretim hattına 4000 t/g çimento teslimatı için bir sözleşme imzaladı. Nuryol projesi için yoğun bir teknik ve ticari ihale süreci sonrası, IKN sözleşmeye hak kazandı. IKN, fabrikasının kesin projesine yönelik, Nuryol Çimento’ya danışmanlık ve teknolojik çözüm sağlayan Sintek şirketi ile yakın çalışmalarda bulundu. Projenin ana hedeflerinden biri, yeni fabrikayı çevreye, yerel halka ve fabrika işletmecisi Nuryol Çimento’ya, kazanca dönüştürmeye yönelik çevreye uyum ve enerji verimliliği için bir standart belirlemekti. Almanya’da IKN Ltd. için idari müdürlük görevi yapan Justus von Wedel, proje kapsamı ve zamanlamasını Sintek Dergisi için özetliyor.

Türkiye çimento endüstrisi ile ilgili merakınızı çeken şey nedir?
IKN, bu talepkar ancak gelecek vaat eden piyasada sağlam bir geçmişe sahiptir. Türkiye, ekonomik büyümeye ve gelecekteki gelişimlere odaklanan çok faal bir ülke. Ekonomik büyüme yalnızca altyapı geliştirilerek gerçekleştirilebilir.
Yakın gelecek için bitmek üzere olan birtakım projeler var. Nuryol Çimento, sahip olduğumuz teknoloji ile bu çerçeveye yerleştirilmiş taleple baş etmeye hazır duruma gelecektir. Yerel büyümeye hazır olmak gibi. IKN, Türkiye’deki üretim projeleri konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. IKN’nin Türkiye’de bulunan çimento hatları şimdiye kadar başarılı olmuştur. Bu başarı öykülerinin üzerine eklemeye ve hatta onları aşmaya hazırız.

IKN sahip olduğu Pendulum Soğutucusu® ile ünlü. Ancak, verdiğiniz hizmetler artık bunla sınırlı değil. IKN şirketinin neler sunabileceğini özetler misiniz?
IKN, yaklaşık 30 yıl önce klinker soğutma alanında faaliyete başladı. IKN’nin ürettiği ilk Pendulum Soğutucusu® yaklaşık 25 yıl önce hizmete girdi ve hala müşterilerimizin memnuniyeti için çalışmaktadır. Coanda etkisini kullanmak yoluyla klinker havalandırmanın teknolojik konseptini sürekli geliştirerek ürünlerimizi ve çözümlerimizi istikrarlı bir şekilde en uygun hale getirmek amacıyla Ar-Ge üzerine çok zaman harcadık. Hem malzemeler hem de üretim teknolojilerindeki belirgin iyileştirmeler, güvenilir işlem, düşük bakım ihtiyacı, düşük yıpranma ve mümkün olan en düşük enerji tüketimi gibi eşsiz özelliklere sahip yeni nesil Pendulum Soğutucularını ortaya çıkardı. Günümüzdeki soğutucularımızın herhangi bir üretici tarafından geçilmesi zor bir standart belirlediğini söylemekten çekinmiyorum.

Organizasyonumuz başlangıcından beri gelişmeye devam etti. Günümüzde IKN eksiksiz üretim hatları sunmaktadır. O hatlardan biri 2012’de Türkiye’de faaliyete geçti ve dengeli ve güvenilir bir seviyede, göze çarpan bir düşük enerji tüketimi göstermektedir. Nuryol projesi için bir sonraki komut, bir kez daha çözümlerimizin ve teknolojik yaklaşımlarımızın değerinin artırılmasıdır. Önemli avantajlarımızdan birisinin IKN’nin teklif aşamasında gösterdiği kapsamlı yaklaşım olduğunu düşünüyorum. En iyi çözümü düşünüyoruz ve var olan konseptlerdeki kısıtlamalar için alternatifler sunuyoruz. Bu, bizi basit bir makine tedarikçisinden ziyade bir çözüm sağlayıcı ve müzakere ortağı yapıyor.


Nuryol Çimento Projesi için sunulan hizmetlerin kapsamı tam olarak nedir?
Darıçayırı’nda 5 aşamalı, son teknoloji ön kalsinatörlü tek dizi siklon ön ısıtıcı, 2 sütunlu 4.6x 55m ölçülerinde döner fırın, brülör sistemi ve son olarak aynı derecede önemli olan son nesil Pendulum Soğutucusu® tedarik ediyoruz. Ön ısıtıcı kulemiz, orta derece basınç kaybı ile enerji tasarruflu üretim sağlayan yüksek verimli siklonlara sahip olacaktır. Ön kalsinatör için ise tüm ilgili taraflar, fabrika için en uygun konseptte olması için detaylıca tartışmıştır.

Sonunda ICC sıralı kalsinatörde karar kılınmıştır. İşlem açısından bu çözüm, yanma odasının yakıt karışımında büyük bir esneklik, işlem sırasında sıcaklık hasarı yaşanmadan etkili sıcaklık kontrolü ile basit ve güvenli işlem gibi tipik avantajlarını sunmaktadır. Yerleşim açısından sıkıştırılmıştır ve toplam kule uzunluğunu azaltmaktadır. NOx azaltma teknolojisi olarak SCNR, daha sonraki istenilen bir zamanda eklenebilir.

Ön kalsinatör seçimindeki zorluklar nelerdir?
Şu an seçtiğimiz ekipmanların gelecek on yıllardaki işlem zorluklarını karşılayabilecek düzeyde olmalarına dikkat ediyoruz. Günümüzdeki yakıtlar, beş ya da sekiz yıl önce sahip olduklarımızdan farklı ve önümüzdeki beş yılda da kesinlikle farklı olacaktır. Türkiye, bu senaryonun müthiş bir örneğidir. Aralık 2007’de orta Anadolu’daki ilk eksiksiz üretim hattımızı faaliyete geçirdiğimiz zaman kömür, zaman zaman petrol kullanımının yanında standart yakıtımızdı. Yüksek kükürtlü petrol koku fırınlamasının yakın gelecekteki yakıt seçimi olacağı gibi şu an Türkiye’de halihazırda
standart %100 kömür koku fırınlamasıdır.

Türkiye’deki üretim hatlarımızdan aldığımız geri bildirimlere göre, IKN teknolojisi, bu sürekli değişmekte olan yakıtlar dünyasını başarıyla desteklemektedir. Sıradaki zorluğun ne olacağını sormak normaldir. Cevabı ise kalın parçalara ayrılmış, düşük kalite alternatif yakıtlardır. Bu doğrultuda ilk adımlar çoktan atılmıştır. Darıçayırı’na dönersek, IKN iki farklı seçenek sunmuştur. Seçeneklerden biri, ayrı bir yanma odasının sıralı bir kalsinatöre bağlandığı SCC kalsinatörü idi. İkinci seçenek is yanma odasının sıralı kalsinatöre entegre edildiği bizim ICC kalsinatörümüzdü. İki seçeneğin de alternatif yakıtlar için büyük potansiyeli vardır. ICC sıralı kalsinatör, verimli NOx kontrol potansiyeli ve azaltılmış montaj süresi ile ikna edicidir.

Tedarik kapsamınızda değerlendirdiğiniz başka önemli fabrika parçaları var mı?
Elbette, bütün fabrika son teknoloji ile donatılacaktır. Ancak, bu son teknolojinin bir kısmını kendimiz belirliyoruz. Fabrika, IKN’nin “Çifte G Damperi” isimli yeni üçüncül hava kanalı damperini içerecektir. Bu damper, artık 3 yıldır pek çok fabrikada güvenilir şekilde iş görmektedir. Sanırım bir çimento fabrikasında sık gözlemlenen bir sorun alanını saf dışı ettik. Üçüncül hava kanalı damperi güvenli ve verimli bir başlangıca imkan tanımaktadır. Dahası, güvenilir, esnetebilir ve enerji tasarruflu üretim artık yalnızca teknisyenlerin elindedir ve ufak bir fabrika parçasına bağlı değildir.

Güvenilir ve %50-100 arası ayar aralığı sağladığı gibi çalıştırma başlangıcı ve sonunda üçüncül hava kanalının tümüyle kapatılabilmesi imkanını sunan bir teknoloji parçası geliştirmeyi başardık. Çözümümüz ele alındığında, şu durum göz önünde bulundurulmalıdır: 2 yıllık tam garantiye sahip, kullanıma hazır, eksiksiz, güvenilir ve uzun ömürlü bir fabrika parçası sunuyoruz. Çoğu şirket ise yalnızca, yerinde refrakter kaplama gerektiren bir yapı sunmakta.

Projenin son durumu nedir?
Başlamaya hazırız. Sonraki adımlar, bu rekabetçi ve devamlı gelişen Türkiye’deki gelecek büyüme ve ekonomik gelişmeye olan talebe ayak uydurmak için sırayla atılacak. Görüşme için çok teşekkür ederim.

En Üste Çık