Kültür - Sanat

Gece Yarısı Kütüphanesi

Kitap Önerisi: Gece Yarısı Kütüphanesi

Yazar: Matt Haig

“Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane var,” dedi. “Bu kütüphanedeki raflar sonsuza kadar gider. Her kitap yaşamış olabileceğin bir hayatı yaşama şansını sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan, şu an nasıl bir hayatın olacağını görürsün… Pişmanlıklarını telefi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?

Matt Haig’in kaleminden çıkan, en iyi kurgu dalında ödüle layık görülen ve en çok satan kitaplar arasında yer almaya devam eden Gece Yarısı Kütüphanesi, yaşamın sonsuz olasılıkları üzerine sıradan ve sıkıcı bir hayat yaşayan, kendisini toplumdan dışlanmış hisseden Nora Seed adında genç bir kadının hikâyesini anlatmaktadır. Bir sürü olumsuzlukla karşı karşıya kalan Nora, aldığı kötü bir karar sonucu kendisini bir kütüphanede bulur. Bu kütüphane sıradan bir kütüphane değildir.

Nora, zamanın normal seyrinin dışında aktığı bu sıra dışı kütüphanede ki kitapların her birinde farklı seçimler yapmış olsaydı yaşayabileceği birbirinden değişik ihtimallerle dolu hayatları deneyimleme şansı elde eder. Farklı insanlar, kariyerler ve şehirlerarasında gidip gelen Nora’nın aklı sorularla dolar ve zor bir karar almak zorunda kalır. Hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamaya çalışan Nora’nın kendisini keşfettiği büyüleyici sürece okurları eşlik eder.

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig’in hayat ile ilgili önemli sorulara yanıtlar aradığı bu kitapta Nora’nın yolculuğuna şahit olurken, insanın yaşamdaki en temel sorunlarını da bir kez daha düşünmeye fırsat bulabilirsiniz.

The Midnight Library

Author: Matt Haig

‘Between life and death there is a library, and within that library, the shelves go on forever. Every book provides a chance to try another life you could have lived. To see how things would be if you had made other choices… Would you have done anything different, if you had the chance to undo your regrets?’

The Midnight Library, written by Matt Haig, was awarded in the best fiction category and is still among the best-selling books. It tells the story of a young woman named Nora Seed, who lives an ordinary and boring life on the endless possibilities of life and feels excluded from society.Faced with a lot of negativity, Nora finds herself in a library as a result of a bad decision. This library is no ordinary library.

Nora gets the chance to experience lives full of different possibilities that she could have lived if she had made different choices in each of the books in this extraordinary library, where time flows outside of its normal course. While traveling between different people, careers, and cities, Nora’s mind is filled with questions, and she has to make a difficult decision. While trying to understand what is truly important in life, Nora’s readers accompany her fascinating process in which she discovers herself.

While witnessing Nora’s journey in this book, where Matt Haig, one of the most important names in English literature, seeks answers to important questions about life, you will have the opportunity to think about the most basic problems of human life once again.

En Üste Çık