Bizden Haberler

Nükleer Düzenleme Kurumu’nun verdiği İmalatçı Onay Belgesi’ni aldık

Sintek Group olarak, nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi ve bu alanda yapılan çalışmaların organize edilmesi hedefiyle çalışan Nükleer Düzenleme Kurumu’nun İmalatçı Onay Belgesi’ni almaya hak kazandık. Belirli üretim ve teknolojik altyapı kriterlerini sağlayan firmalara verilen belge ile Kurumun Onaylanan İmalatçı Kuruluş Listesi’nde yer alacağız.

Nükleer Ekipman İmalatçılarının Yetkilendirilmesi belgesi ile bundan böyle 2. ve 3. güvenlik sınıfına ait ekipmanların üretimini yapabileceğiz. Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve inşa edilecek olan nükleer tesisler için kullanılacak nükleer güvenlik açısından önemli olan ekipmanın kullanıma hazır hale getirmek üzere imalatını gerçekleştiren imalatçıların yer aldığı listede bulunarak yurt ve dışındaki müşterilerimize daha güvenli tesisler kurmaları konusunda destek sunacağız.

We received the Manufacturer’s Approval Certificate issued by the Nuclear Regulatory Authority.

As Sintek Group, we were entitled to receive the Manufacturer’s Approval Certificate of the Nuclear Regulatory Authority, which works with the aim of carrying out activities related to nuclear energy and ionizing radiation and organizing studies in this field. We will be included in the Approved Manufacturer Organizations List of the Institution with the certificate given to companies that meet certain production and technological infrastructure criteria.

With this certificate and the Authorization of Nuclear Equipment Manufacturers certificate, we will be able to manufacture equipment belonging to the 2nd and 3rd safety class from now on. We will provide support to our customers abroad and abroad in establishing safer facilities by being on the list of manufacturers that produce equipment that is important for nuclear safety to be used for nuclear facilities located within the borders of Turkey and to be built, in order to make it ready for use.

En Üste Çık