Bizden Haberler

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmelerin iş dünyasına etkisi sonucunda mevcut iş kollarının gelişim gösterdiği ve oluşan ihtiyaca göre farklı meslek gruplarının ortaya çıktığı görülüyor. İş dünyasındaki öngörülebilir değişim özellikle “Metaverse” kavramı ile birlikte yeniden şekilleniyor. Dünyada ve Türkiye’de çok kısa bir süre sonra ortaya çıkacak ve katma değer, istihdam ve kazanç noktalarında büyük avantajlar sağlayacak geleceğin mesleklerini sizin için araştırdık.

Veri bilimcisi

Sosyal medya mecraları, e-ticaret siteleri ve dijital içerik üreticilerin aktif kullanıcı sayılarını giderek artırması ile birlikte veri analizi ve bu analizlere bağlı olarak kullanıcı memnuniyeti büyük önem kazandı. Öte yandan çeşitli metaverse evrenlerinin gelişim göstermesi ve tüm dünyada ilgiyle karşılanması da veri analizinin değerini artırıyor. Veri bilimciler bağlı oldukları kurum ve kuruluşlarda yer alan mevcut verilerin uçtan uca analizi, sonuçların yönetimi ve alınacak aksiyonların etkisinden doğrudan sorumludur. Gelecekte artan mecralar ve özellikle metaverse ile birlikte veri bilimcilerinin iş dünyasında önemli konumlara getirilmesi bekleniyor.

Siber güvenlik uzmanları

Dijital dönüşümün iş dünyasına sunduğu en önemli dezavantajların başında siber saldırılar ve bu saldırılara bağlı bilgi hırsızlıkları yer alıyor. Dijital dünyanın karmaşık dinamikleri gri ve siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının önünü açıyor. Kurum ve kuruluşlar her ne kadar çeşitli güvenlik önlemleri alsa da zaman zaman istenmeyen bilgi ve para hırsızlıkları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Günümüzde de büyük öneme sahip siber güvenlik uzmanlarının geleceğin internet dünyasında daha fazla önem kazanacağı ve iş dünyasında kritik noktalarda aktif görevlendirileceği biliniyor.

Blockchain geliştiricileri

Son dönemlerde her ne kadar metaverse kadar adından söz ettirmese de en az metaverse kadar önemli ve devrim niteliğinde olan bir diğer dijital gelişme de blockchain. Metaverse evrenlerinin temelinde de yer alan blockchain teknolojisi kullanılan dijital uygulamaların güvenlik seviyelerini önemli ölçüde artırıyor. Gelecekte e-ticaret, pazarlama, finansal hizmetler ve teknolojik yatırımları noktasında blockchain uzmanları aktif rol alacak.

Dijital finans danışmanları

Kripto para piyasaları, NFT eserlerinin blockchain teknolojisinden yararlanılarak ciddi değerlere alıcı bulması ve metaverse günümüzde dijital dünyanın en önemli yatırım araçları arasında yer alıyor. Bu nedenle kullanıcılar dijital yatırımlarında riskleri ve potansiyel riskleri en aza indirmek adına dijital finans danışmanlarına ihtiyaç duyuyor. Özellikle metaverse ve NFT projelerinin gelişim göstermesiyle doğru orantılı olarak gelecekte dijital finans danışmanlarının iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında olduğunu göreceğiz.

IoT güvenlik ve onarım uzmanları

Nesnelerin interneti de olarak adlandırılan IoT teknolojileri özellikle akıllı ev konseptleri ile birlikte hayatımıza girmeye başladı. Dijital asistanlar yardımıyla insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran IoT teknolojisi, çeşitli riskleri de içerisinde barındırıyor. Uzmanlar 2025’te 64 milyardan fazla cihazın birbiri ile iletişim kurabileceğini düşünüyor. Hayatımızın bir parçası haline gelecek olan IoT teknolojisine sahip cihazların bakım ve güvenliğinden sorumlu personellerin geleceğin iş dünyasında önemli bir yere sahip olacağı düşünülüyor.

Sanal gayrimenkul danışmanları

Aralık 2021 yılında adından söz ettirmeye başlayan ve dijitalleşme içerisinde yer alan kurum, kuruluş ve kişileri çok fazla heyecanlandıran metaverse, şimdiden büyük bir kitleye ulaşmayı başardı. Mevcut metaverse platformları bireysel ve kurumsal kullanıcıların sanal ev, arsa ve ofis gibi ihtiyaçlarına cevap vererek bir emlak ekonomisi oluşturduğu göz önüne alındığında sanal gayrimenkul danışmanlarının değerinin artması bekleniyor. Projeleri ile ön plana çıkan çeşitli metaverse evrenlerinde alım-satım yapacak sanal gayrimenkul uzmanları önemli bir kazanç da elde edecek.

Çevre bilimcileri

Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak oluşan çevre tahribatı insanlığın varlığını tehdit ediyor. Sürdürülebilir bir gezegen hedefi kapsamında popülasyonların ve yaşamın devam etmesi adına gelecekte çevre bilimcileri dünya çapında büyük önem kazanacak. Çevre bilimcileri özellikle şirketler üzerinde doğa dostu üretim politikalarının denetlenmesi noktasında aktif rol oynayacak.

Enerji danışmanları

Sınırlı enerji kaynakları dünya gündemini sıkça meşgul ediyor. Kaynakların azalması ve özellikle fosil yakıtların yakın gelecekte sona erecek olması yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların artmasını sağladı. Enerji krizinin önüne geçilmesi ve artan maliyetlerin düşürülmesi amacıyla gelecekte enerji danışmanları iş dünyasına ve sosyal yaşama büyük ölçüde yön verecek.

En Üste Çık