Bizden Haberler

Kilis Çimento, Güneydoğu’nun parlayan yıldızı olacak…

Otomatik taslak

2006 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından düzenlenen ihale sonucunda Limak Kurtalan Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alınan Gaziantep Çimento Fabrikası, yeni adresi olan Kilis’te hızla yükseliyor. Günlük 5 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak fabrikayı, anahtar teslimi olarak Sintek inşa ediyor.

2019 yılı Mart ayı sonuna kadar olan süreçte kırıcı, önıstıcı, farin grubu, döner fırın, klinker soğutma, klinker stok holü, katkı&kömür stok holü, kömür değirmeni binası inşaat işleri tamamlanırken, toplamda 58 bin 662 metreküp beton dökümü gerçekleştirildi.

Fabrikada 400 ton/saat kapasiteli farin dik değirmeni, 600 ton/saat kapasiteli çift rotorlu hammadde kırıcı, 900 bin m3/saat kapasiteli farin-fırın sistem filtresi ve 600 bin m3/saat kapasiteli klinker soğutma elektrofiltre (Electrostatic Precipitator) montajları tamamlandı.

İHRACAT VE İSTİHDAM YARATACAK

Tamamlanan 5000 ton/gün kapasiteli fırın montajının kaynak testleri tamamlanırken, IKN klinker soğutma ünitesi ve 40 ton/saat kapasiteli kömür değirmeni montajları devam ediyor.

En son teknoloji ve baca gazı sistemleri ile donatılan Kilis Çimento Fabrikası’nın tüm inşaat işleri kapsamında 630,000 metreküp toprak hafriyatı, 87,200 metreküp beton işleri, 5,500 ton çelik montajı ve 11, 700 ton ekipman montajı yapılacak.

Bölge ekonomisi için de hayati önem taşıyan Kilis Çimento Fabrikası’nın önemli bir istihdam merkezi olması da bekleniyor. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinin çimento ihtiyacını karşımada kritik bir işlev yüklenmesi beklenen fabrika, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, yakın coğrafyada yer alan ülkelere çimento ihracatı da yapacak.

En Üste Çık