Kültür - Sanat

Oppenheimer

Biyografik Drama

Vizyon Tarihi: 21 Temmuz 2023

Yönetmen: Christopher Nolan

Beyazperde de bu hafta uzun zaman sonra bir gişe rekabeti başlıyor. Uzun zamandır merakla beklenen Chritopher Nolan’nın hem yazıp hem de yönetmenliğini üstlendiği Oppenheimer filmi ile Greta Gerwig’in yönettiği Barbie filmi aynı hafta vizyonda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Birbirinden farklı bu iki filmin hangisinin daha başarılı olacağı merakla beklenirken, Oppenheimer’ın konusu oldukça ilgi çekici ve oyuncuları ile izleyiciye seyir zevki sunacak gibi gözüküyor.

Biyografik drama türünde yer alan Oppenheimer “ilk nükleer bombanın babası” olarak kabul edilen teorik fizikçi Oppenheimer’ın biyografisini anlatıyor. Atom bombasının icadına çıkan yolda İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD, Kanada ve İngiltere tarafından başlatılan Manhattan Projesi’ni yürüten bilim adamı J. Robert Oppenheimer’ı ünlü oyuncu Cillian Murphy canlandırıyor. Aynı zamanda Robert Downey JR., Emily Blunt, Gary Oldman, Matt Damon ve Rami Malek gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna da sahip olan bu filmde ayrıca Oppenheimer’ın yaşadığı zorlu psikolojik süreçte seyirciye aktarılıyor.

Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in kaleme aldığı American Prometheus eserinden uyarlanan bu çarpıcı film ayrıca IMAX siyah beyaz kameralarla çekilen ilk yapım olarak tarihe geçecek. Christopher Nolan’nın gözünden efekt kullanılmadan çekilen bu heyecan uyandıran film 21 Temmuz Cuma günü vizyona girmeye hazırlanıyor.

Oppenheimer

Biographical Drama

Release Date: 21 July 2023

Director: Christopher Nolan

After a long wait, a box office race begins this week on the silver screen. The long-awaited Oppenheimer film, written and directed by Christopher Nolan, and the Greta Gerwig-directed Barbie film are both set to hit theaters in the same week.

While it remains to be seen which of these two films will be more successful, Oppenheimer’s theme is fairly engaging and appears to offer viewers a pleasant viewing experience with its casting.

In the genre of biographical drama, Oppenheimer tells the biography of the theoretical physicist Oppenheimer, who is considered the “father of the first nuclear bomb.” The famous actor Cillian Murphy plays the scientist J. Robert Oppenheimer, who led the Manhattan Project initiated by the USA, Canada and England during the Second World War, on the way to the invention of the atomic bomb. At the same time, this film, which has a strong cast such as Robert Downey JR., Emily Blunt, Gary Oldman, Matt Damon and Rami Malek, is also conveyed to the audience about the psychological problems that Oppenheimer is experiencing.

This magnificent film, adapted from Kai Bird and Martin J. Sherwin’s American Prometheus, will also go down in history as the first to use IMAX black and white cameras. Oppenheimer, shot entirely without special effects, will be released in theaters on Friday, July 21.

En Üste Çık