Bizden Haberler

Yatırımını Sintek’in Üstlendiği Votarantim Çimento Fabrikası’nın Temelleri Atıldı | SintekPlus Sayı 4

Sivas’a yapılan en büyük özel sektör yatırımı olan yeni çimento fabrikasının temeli törenle atıldı. Temel atma törenine Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın ve il protokolünün yanı sıra Votorantim Çimento CEO’su Walter Dissinger, Avrupa, Asya ve Afrika Bölgesi Başkanı Erik Madsen, Votorantim Türkiye CEO’su M. Şefik Tüzün ve şirketin Brezilya ve İspanya’daki üst düzey yöneticileri ile Sintek kurucularından Onur Atakay ve Sintek Genel Koordinatörü Faruk Yıldırım katıldı.

2017 yılında çimento üretimine başlayacak olan fabrika, Sivas’a istihdam alanında büyük bir katkı sağlayacak. Tesis 4500 t/g yeni klinker üretim-hattına sahip olacak ve kurulumu Sintek tarafından gerçekleşecek. Bu yatırım ile fabrikanın mevcut üretim kapasitesi üç kat artarak yıllık 0,6 milyon tondan 1,8 milyon ton çimentoya çıkacak. Türk inşaat sektörünün en çok talep gören ürünleri olan CEM I ve CEM II çimento üretimi, çimento pazarındaki gelişmeler ve talep doğrultusunda Sivas Fabrikası’nda üretilecek.

THE FOUNDATIONS OF THE SİNTEK-INVESTED VOTARANTIM CEMENT FACTORY ARE LAID

Votarantim Cement Factory is the biggest private sector investment in Sivas. The new cement factory’s foundations were laid during a special ceremony. The groundbreaking ceremony was attended by the Governor of Sivas, Alim Barut, the Mayor of Sivas, Sami Aydın, those required by provincial protocol, as well as CEO of Votorantim Cement, Walter Dissinger, Head of European, African and Asian Operations for Votorantim, Erik Madsen, CEO of Votorantim Turkey, M. Şefik Tüzün, company executives from Brazil and Spain, one of Sintek’s founders, Onur Atakay, and General Coordinator of Sintek Faruk Yıldırım.

The factory, which will start cement production in 2017, will contribute significantly to Sivas in terms of employment. The factory will have a new clinker production line of 4500 t/g and its installation will be carried out by Sintek. With this investment, the factory’s current production capacity will triple, increasing from an annual 0.6 million metric tons to 1.8 million metric tons of cement. CEM I and CEM II, the most in demand products of the Turkish construction sector, will be produced in Sivas Factory, in line with the developments and demand in the cement market, as well as in cement production.

En Üste Çık