Kültür - Sanat

Fantastik Bir Keşif Yolculuğu

Son dönemin en çarpıcı filmlerinden biri olarak nitelendirilen “Zavallılar”, tuhaf, ürkütücü ve fantastik öğeleri ustalıkla harmanlayarak, izleyicilerin gerçeklik algısını altüst eden ve onları derinden etkileyen bir sanatsal deneyim sunuyor.

Yönetmenliğini Yorgos Lanthimos’un üstlendiği, bir bilim insanının hayata döndürdüğü Bella Baxter’ın sıra dışı hikayesini konu alan “Zavallılar”, Emma Stone’un hayat verdiği ve kariyerinin zirvesi olarak kabul edilen Bella Baxter’ın hikayesini anlatıyor. 19. yüzyılın sonlarında geçen kara mizah, dram ve romantizm ögelerini içeren bu eser Willem Dafoe’nun canlandırdığı yaralı ve dışlanmış bir bilim insanı olan Dr. Godwin ‘God’ Baxter tarafından, bir çocuğun beyniyle yeniden hayata döndürülen ölü bir kadının hayatına odaklanıyor. 

Toplumun önyargılarına maruz kalan ve fantastik yaratıkların arasında bir hayat süren Bella, dış dünyaya olan merakıyla kendini bir maceranın içinde bulur.  Bu macera sırasında, Ramy Youssef’in canlandırdığı sevecen ve anlayışlı laboratuvar asistanı McCandless ve Mark Ruffalo’nun oynadığı, değişken İngiliz aksanıyla dikkat çeken açık sözlü avukat Duncan ile yolları kesişir.

Lisbon’a kadar uzanan maceralarında, Bella kendini bir dizi deneyimin içinde bulur ve bu süreçte bilgi, felsefe ve çevresindeki her şey hakkında daha derin bir anlayış kazanır. Film boyunca izleyici Bella’nın gelişimine tanık olurken aynı zamanda kimlik, bilgi ve anlam arayışı gibi temalar üzerinde de düşünme fırsatı yakalar.

“Zavallılar”, 2023 Venedik Film Festivali’nde prestijli Altın Aslan ödülünün sahibi oldu. Ayrıca BAFTA töreninden de 5 ödülle ayrıldı. 10 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Oscar Ödülleri’nde ise En İyi̇ Kadın oyuncu, En İyi̇ Makyaj Ve Saç Tasarımı, En İyi̇ Yapım Tasarımı Ve En İyi̇ Kostüm Tasarımı kategorilerinde Oscar’ın sahibi oldu. 

Golden Globe Award and Oscar Winner ‘The Poor Things’: A Fantastic Journey of Self-Discovery.

Described as one of the most remarkable films of recent years, “The Poor Things” provides an artistic experience that subverts spectators’ perceptions of reality and emotionally impacts them by brilliantly merging odd, scary, and surreal aspects.

Directed by Yorgos Lanthimos and based on the extraordinary story of Bella Baxter, who is brought back to life by a scientist, “The Poor Things” tells the story of Bella Baxter, played by Emma Stone, who is considered to be at the peak of her career. Set in the late 19th century, this work of dark humor, drama, and romance focuses on the life of a dead woman who is brought back to life with the brain of a child by Dr. Godwin ‘God’ Baxter, a wounded and outcast scientist played by Willem Dafoe. 

Exposed to the prejudices of society and living a life among fantastic creatures, Bella finds herself on an adventure with her curiosity for the outside world. During this adventure, she crosses paths with McCandless, a caring and understanding lab assistant played by Ramy Youssef, and Duncan, an outspoken lawyer with a distinctive British accent played by Mark Ruffalo. On their adventures to Lisbon, Bella finds herself immersed in a series of experiences and, in the process, gains a deeper understanding of knowledge, philosophy, and everything around her. Throughout the film, the viewer witnesses Bella’s development and, at the same time, has the opportunity to reflect on themes such as identity, knowledge, and the search for meaning.

‘The Poor Things’ won the prestigious Golden Globe Award at the 2023 Venice Film Festival. It also left the BAFTA Awards with five awards. On March 10, 2024, it won the Oscar in the categories of Best Actress, Best Make-up and Hair Design, Best Production Design, and Best Costume Design. 

En Üste Çık