Bizden Haberler

Basketbolun rüya ülkesinde yükseliyoruz… Sintek Jonava

Basketbolun rüya ülkesinde yükseliyoruz… Sintek Jonava

Türkiye’de ve yurt dışında yaptığı yatırımlarla, endüstriyel tesis kurulumlarında dünya markası olma yolunda ilerleyen Sintek, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında basketbolda Litvanya’nın tanınan basketbol takımlarından Jonava’ya isim sponsoru oldu.

Dünyada basketbolun en yaygın olduğu ve toplumun tüm kesimleri tarafından takip edildiği Litvanya’daki bu sponsorluk ilişkisi, Sintek’in Baltık ülkeleri neznindeki bilinirliğini de artıracak.

1969 yılında kurulan Jonava, adını aldığı 35 bin nüfuslu şehrin basketbol takımı olarak Litvanya Basketbol 2’inci Ligi’nde mücadele veriyor. Türk basketbolunun efsane coach’larından Murat Didin’in yönetimindeki Sintek Jonava; Zalgiris, BC Rytas gibi dev takımların mücadele ettiği Litvanya basketbolunun en üst seviyesine (LKL) çıkmak için mücadelesini sürdürüyor.

SPOR ORTAK DİL

Üç Baltık ülkesinden biri olan Litvanya’nın, Sintek’in stratejik iş hedeflerinde önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Sintek Yönetici Ortağı Onur Atakay, “Türkiye ve Litvanya dil farklılığı nedeniyle birbirleriyle iletişim kuramayabilir fakat basketbol ile iletişim kurabiliriz. Jonava’nın bir parçası olduğumuz için gurur duyuyoruz. ” dedi.

Spor sponsorluğunun Türkiye’de hak ettiği değeri göremediğine dikkat çeken Atakay, Sintek’in gerek sosyal sorumluluk politikalarının gerekse iş geliştirme süreçlerinin birer parçası olarak gördüklerine dikkat çekti.

Basketbola küçük yaşlardan itibaren tutku derecesinde bağlı olduğu vurgulayan Onur Atakay, Janova’ya sponsor olmalarının ilginç bir öyküsü olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“INSTAGRAM VESİLE OLDU”

“Üniversitedeyken bile kafamı boşalttığım tek aktivite basketboldu. Türkiye’de bir sponsorluk yapabilir miyiz diye araştırdık. Bizde yarı amatör ruhla yapabileceğiniz bir sponsorluk yok. Litvanya ise bu sporun deyim yerindeyse kitabını yazan ülke. Bir arkadaşım vasıtasıyla Litvanya’da basketbolu takip ediyordum. Zalgris Kaunas maçına bilet aldım. Salona yakın bir kafede maç saatini beklerken, instagramda gezineyim istedim. Takipçisi olduğum Murat Didin’in paylaştığı bir resme denk geldim. Resme dikkatlice bakınca benim oturduğum kafenin önündeki cadde olduğunu anladım. Kendisine mesaj yazdım ve kısa süre sonra buluştuk. Hoş bir enerji oldu aramızda. Orada altı ay içinde Jonava kulübüne sponsor olduk, Sintek’in adını verdik, başarının parçası olalım istedik. Daha sonra Litvanya’da Sintek’in bir şubesini açtık. LynX Capital adında bir yatırım firması kurduk. Potansiyel yatırımcılara gelin iş fikirlerinizi 81 milyonluk Türkiye’de hayata geçirin diyoruz. Bu sponsorluk, Litvanya ile ülkemiz arasındaki ekonomik aktivitenin artırılmasına da vesile oldu. Litvanya’da ciddi bir Türk algısı yarattığımız için mutluyuz.”

En Üste Çık