Gezi

Dört Mevsim Gidebileceğiniz Şehir: Cape Town | SintekPlus Sayı 8

Avrupa kıtasına en uzak noktada bulunan ve iki okyanusu birleştiren Cape Town, Güney Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ikinci şehri olup, üç başken- tinden biridir. Portekizli gezgin Bartolomeu Dias tarafından keşfedilmiş ve kıtadaki ilk Avrupa yerleşim bölgesi olmuştur. Güney Afrika’nın tam güneybatı ucunda yer alan şehir Atlas ve Hint okyanuslarının da birleştiği noktada yer almaktadır ve “Western Cape” olarak da bilinmektedir.

İlk görüldüğünde bir Avrupa şehrini andıran Cape Town’ın haritadaki siluetini Masa Dağları çevrelemektedir. Şaraplarıyla ünlü olan bu şehir- de teleferikle çıkılabilen Masa Dağı, Afrika’nın sonu olan Ümit Burnu, Müslüman mahallesi olarak rengârenk evleriyle BoKaap ve Nelson Mandela’nın hapishane hayatını geçirdiği Robben Adası başta olmak üzere pek çok yer bulunmaktadır. İngiliz ve Hollanda kültür etkilerinin görüldüğü şehirde, farklı milletlerden birçok insan huzur içinde yaşamaktadır. Şarap içip, huzur da bulmak isterseniz görülecek yerler listenize Cape Town’u eklemelisiniz.

Akdeniz ikliminin özelliklerinin görüldüğü kente, seyahat etmek için genellikle yağışların az görüldüğü ve güneşin tadının en fazla çıkarıldığı Kasım-Şubat aralığındaki aylar tercih edilmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı 30°C yükselmekte ve fazlasıyla nemli olmaktadır. Yaz ayları ise ılık geçmektedir. Fakat iklim değişikliklerinin etkisiyle kış aylarının da sıcak ve az yağışlı geçmesiyle Cape Town dört mevsim ziyaret edilebilir bir şehir haline gelmiştir.

Cape Town eşsiz güzellikteki plajları, bozulmamış doğası ve tarihi turistik mirasıyla dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Doğası, kültürel yapısı itibari ile tatil yapmak isteyenler için ideal bir şehirdir.

Cape Town’ da Gezilecek Yerler Ümit Burnu (The Cape Of Goos Hope)
Bartolomeu Dias tarafından keşfedilmiş olan Ümit Burnu, Atlas ve Hint okyanuslarının birleştiği noktada yer almaktadır. Cape Town’ın en güneyinde ve deniz seviye- sinden yaklaşık 245 metre yüksekte olan burundan dalış yaparsanız, Hint ve Atlas okyanuslarının ayrılış noktasını net olarak görebilirsiniz.

Cape Point
Ümit Burnu’nun hemen yanında, karanın en uç noktasında bulunan bir tepedir. Cape Point’te bulunan tarihi deniz feneri, eşsiz Cape Town manzarasını izlemek için oluşturulan bir teras görevi görmektedir. Taşlar ve kayalardan yararlanarak çekilmiş setler ile en uca kadar ulaşmak mümkündür. Cape Town’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan Cape Point’i görmelisiniz.

Cape of Good Hope National Park (Ümit Burnu Milli Parkı)
Koruma altına alınmış bu parkta sadece bu bölgeye özgü endemik bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Parkın içerisindeki babunlar ise sevimli oldukları kadar yabani davranabilirler. Bu yüzden parka herhangi bir yiyecek ile girmemenizi tavsiye ediyoruz.

Hout Bay
Kendini ayrı bir cumhuriyet olarak gören insanların ağaç evlerinde yaşadığı bir bölge olan Hout Bay, dağ ve denizle çevrili bir yamaca kurulmuş kasabadır. Bu kasaba bir masal köyünü andırmaktadır. Arabalarına “Hout Bay Cumhuriyeti” yazılı stickerlar yapıştıran kasaba halkının kendilerine ait pasaportları bile vardır. Ayrıca kendi kadar güzel olan denizinde surf yapmak kasaba halkının uğraşıdır.

Burada restoranların yanında fast food dükkanı, bistro, balık pazarı, suşi bar, fırın, denizcilikle alakalı hediyelik eşya dükkanları, biblo ve antika eşyacılar bulunmaktadır. Denizi de çok soğuk değildir. Ayrıca bunlar haricinde balık tutabilir, kanoya binebilir, bisikletle dağ gezintisi yapabilir veya jet-ski kullanılabilirsiniz.

False Bay Island (False Körfezi Adası)
Güneşlenen fok balıklarını görebileceğiniz False Körfe-zi, çok güzel bir doğaya sahip olmakla birlikte yelkencilik sporunun da yaygın olarak yapıldığı bir yerdir. False Körfezi; fantastik restoranlara, barlara, şirin kahve dükkanlarına ve gözlem kulelerine sahiptir.

Simon’s Town Boulder Beach (Simon Kasabasındaki Boulder Plajı)
Koloni halinde yaşayan penguenlerin plajında, penguenleri yakından görme ve fotoğraf çektirme şansına da sahip olabileceksiniz. Plajın güzelliğine güzellik katan, burada yaşayan Afrika Penguenleridir. Ayrıca sahilinin ve denizinin güzelliği de cazibesini arttırmaktadır.

Stellenbosch
Cape Town’ın küçük ve güzel bir kasabası olan Stellenbosch, dağları ve Jonkershoek Gölü Vadisi ile çevrili, ıssız yolları, su kanalları, modern restoranları, şık kahve dükkânları, üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle kendine has özellikler taşıyan bir yerleşim yeridir. Şarap bağlarıyla ünlü olan Stellenbosch’da mahzenleri gezip istediğiniz şarabı satın alabilirsiniz. Şık restoranlara sahip bu kasabada yemek yiyebildiğiniz gibi böl- gede bulunan gölet kıyısında piknik de yapabilirsiniz.

Table Mountain (Masa Dağı)
Yüksekliği 1.085 metre olan ve adını zirvesinin dümdüz olmasından alan Masa Dağı Cape Town‘un önemli sem- bollerinden biridir. Turistlerin ve fotoğrafçıların gözde yeri olan Masa Dağı’nın zirvesine teleferikle çıkış imkanı vardır. Dağın çevresinde bulunan 2.200 çeşit endemik bitki ve çiçek, dağa ayrıca bir güzellik katmaktadır. Teleferikle çıkılan bu dağın zirvesine yürüyerek ulaşmakta mümkündür. Dağın zirvesine ulaştığınızda 360 derecelik nefes kesici bir Cape Town manzarasını görme şansına da erişmiş olacaksınız.

Robben Island (Robben Adası)
Nelson Mandale gibi önemli isimlerin de politik suçlardan dolayı yattığı hapishaneye ev sahipliği yapan Robben Adası, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu hapishane Cape Town’un hemen karşısında yer almaktadır. Hava durumu elverdiği takdirde 09.00, 11.00, 13.00 ve 15.00’saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kirstenbosch National Botanical Garden (Kirstenbosch Botanik Bahçeleri)
Dünya’nın en iyi botanik bahçeleri arasında yer alan Kirstenbosch Botanik Bahçeleri’nde 5000’den fazla bölgeye özgü çiçeği görebilirsiniz. Afrika taş oyması heykellere ev sahipliği yapan Kirstenbosh Botanik Bahçeleri şehir merkezinden 13 km uzaklıktadır.

Two Oceans Aquarium (İki Okyanus Akvaryumu)
Yılın her günü ziyarete açık olan devasa akvaryumun içinde köpek balığından penguene kadar, her çeşit deniz canlısı yaşamaktadır. Bu devasa akvaryumu 09.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Long Street / Bo-Kaap (Müslüman Mahallesi)
Vaktiyle ülkelerinden zorla getirilen Hintli ve Malezyal kölelerin artık özgürce yaşayabildikleri bir yerleşim yeri olan BoKaap, rengarenk evleriyle, dar yollarıyla, Afrika içindeki Avrupa’nın şaşaalı hayatından uzak, apayrı bir bölgedir. BoKaap, Cape Town’daki kültürel çeşitliliği ve farklılıkları ortaya koyan bir yer olması bakımından görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Köpekbalıklarıyla Dalış ve Safari
Macera, adrenalin, aksiyon üçünü bir arada yaşamak isterseniz; “Tehlikenin farkındayım, bütün riski göze alıyorum” yazılı bir kağıt imzalayarak, dalış sertifikasına gerek olmadan, kafesin içinde suya giren maceracı köpekbalıklarını çeken bir karışımla, köpek balıklarıyla burun buruna gelebilirsiniz.

Safari ile şehirden 1,5 saat kadar uzakta vahşi doğayla iç içe benzersiz bir deneyim yaşamak ta mümkün. Cape Town Ceylanlar, şempanzeler ve penguenleriyle, doğal ortamın tadının sonuna kadar çıkarılabileceği bir yer.

Ne alınır ?
Dünya standartlarına uygun büyük alışveriş merkezlerinin kurulu olduğu bir kent olan Cape Town’da hem yerel, hem de dünya çapındaki markaların ürünlerini bulmanız mümkündür. Geniş bir iskelenin üzerine yerleştirilmiş bir alışveriş merkezi olan Victoria & Alfred Alışveriş Merkezi ve Cavendish Meydanı şehirdeki popüler alışveriş mekânlarıdır. Bit pazarlarını da Cape Town’da görmeniz mümkündür.

Afrika’ya özgü el işlemeleri, paltolar, deri işleri, seramikler, altından yapılmış el işleri ve mücevherler kente ve ülkeye özgü ürünler olup, meşhur Güney Afrika şarapları da satın alabilirsiniz. Döviz kuru nedeniyle fiyatlar diğer ülkelere bakarak oldukça uygun olduğundan, sevdiklerinize hediye almanız mümkün.

Moda takipçileri için önemli bir alışveriş merkezi olan Cavendish Square Shopping Centre, ünlü mağa- zaları ve butikleriyle ünlüdür. Şaraplarıyla ünlü bir şehir olan Cape Town’dan şarap satın alabilirsiniz.

Ne yenilir ?
Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek oluşturulmuş bir mutfak kültürüne sahip olan Cape Town’a 4 mevsim yetişen farklı gıdalar ile her mevsimde, her zevke göre damak tatlarını bulmanız mümkündür. Sofralarda genellikle taze sebze ve meyve yer alırken, Afrika yemekleri yapan restoranların sayısı azdır. Deniz ürünleri Cape Town’un başlıca gıdaları arasında olmasına rağmen fiyatları çok pahalıdır. Cape Town’un başlıca restoranları Waterfront ve V&A’da yoğunlaşmıştır. Fiyatlar oldukça pahalıdır ancak en iyi şaraplar burada ki restoranlarda bulunur.

Down Street çevresinde ise, özellikle gençlerin tercih ettiği, İtalyan yemekleri yapan çeşitli bistro ve restoranlar bulabilirsiniz. Öğrencilerin tercih ettiği mekanlar olması sebebiyle yemeklerin fiyatları çok yüksek değildir. Ancak Cape Town’da ödediğiniz hesaba göre %5 ile %10 arası bahşiş bırakmalısınız.

Gece Hayatı Ve Müzik
Cape Town’da gece hayatı özellikle St George’s Katedrali çevresi ve The Greenmarket Meydanı’nda yoğunlaşan bar ve eğlence kulüplerinde yaşanmaktadır. Pek fazla gece kulübüne sahip olma- yan kentin sahip olduğu gece kulüplerinde jazz ve blues tarzı müzikler çalmaktadır. Lüks eğlence mekânlarının sıralandığı bir cadde olan Long Street Meydanı’nda ise, Afrika’ya özgü müzik enstrümanlarıyla yapılan şovlar izleyicisi ile buluşmaktadır. Cape Town’ın en iyi gece kulüplerinden biri olan Jade; David Beckham gibi ünlü isimlerinde müdavini olduğu popüler bir mekândır.

Festival Zamanı
Her yıl Ocak ayında düzenlenen “Cape Town Minstel Carnival” Ozanlar Karnavalı kentin en önemli festivalidir. 2000 yılından bu yana her sene Mart sonu Nisan başına denk gelen iki günlük büyük bir Jazz Festivali de düzenlenmektedir. Yılın belli aylarında şarap tatma festivalleri yapılan Cape Town’da, Ağustos ayının başında Cape Town Moda Haftası heyecanı yaşanmaktadır. Şehrin özgür- lüklere verdiği önemim kanıtı olan ve 16 yıldır düzenlenen “Out in Africa: South African Gay & Lesbian Film Festival “ (Güney Afrika Gay ve Lezbiyen Film Festivali) etkinliği Ekim ayında gerçekleşmektedir.

En Üste Çık