Röportaj

KHD Humboldt Wedag’dan Martin Gierse’nin Türkiye Pazarı ve Çimento Sektörü Üzerine | SintekPlus Sayı 2

Çimento fabrikalarına küresel çapta ürünler sağlayan KHD Humboldt Wedag’dan Martin Gierse ile okurlarımız için oldukça detaylı bir röportaj gerçekleştirdik. Şirketin tarihçesinden, Türkiye pazarı hakkındaki yorumlarına, gelecek planlarından, genel olarak çimento sektörü hakkındaki fikirlerine kadar pek çok şeyi konuştuk…

Röportajımıza başlamadan önce sizi/şirketinizi tanıyabilir miyiz?
KHD, bugün çimento fabrikası teknolojisinin ve hizmetlerinin lider küresel tedarikçileri arasındadır. Kilit donanımlarımız geniş bir öğütme ve pyro-process teknolojileri yelpazesini içermektedir. KHD’nin öğütme teknolojileri hammadde, klinker ve bitmiş çimento öğütme alanlarında kullanılmaktadır ve kırma, öğütme ve ayırma donanımını içermektedir. KHD’nin pyro-process donanımı arasında ön-ısıtıcılar, kalsinatör sistemleri, fırınlar, brülörler ve klinker soğutucuları yer almaktadır.
KHD, 2014 yılının Ocak ayında yeni bir birim olan Yedek Parça & Servis işletme birimini oluşturmuştur. Yedek Parça & Servis işletme birimi, müşterilerin yedek parça ihtiyaçlarını karşılamaya, fırın hizmetleri (ölçüm ve ayarlamalar), operasyonel destek, aşınmaya eğilimli olan öğütme ekipmanlarının (özellikle Roller Press valslerinin) yenilenmesi, otomasyon donanımı, çimento ile ilgili tüm ekipmanlar için audit hizmetlerine ve dünya standartlarındaki SIMULEX simülasyon yazılımıyla, eğitim gibi uzman hizmetler sağlamaya odaklanacaktır.

Şirketinizin tarihçesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
KHD Humboldt Wedag (KHD) 1856 yılında kurulmuştur ve çimento endüstrisi için birçok öncü ürün üretmiştir. Örneğin, dünyanın ilk ön-ısıtıcı kulesi ve ilk iki-istasyonlu fırınları KHD tarafından inşa edilmiştir.

Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz? Küresel ve bölgesel (Türkiye veya Orta Doğu) piyasalar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
KHD tüm kıtalarda etkin olarak yer almaktadır. Pazar lideri olduğumuz Türkiye, KHD için oldukça önemlidir. Müşterilerimizin KHD’ye duyduğu güvenden çok memnunuz ve bu nedenle, Türkiye’deki hizmetlerimizi geliştirmeye yönelik gayretlerimizi arttırarak devam ettiriyoruz ve kısa bir süre önce KÇS Kahramanmaraş Çimento’da ilk Roller Press kaynak servis hizmetimiz tamamlanmıştır. Suudi Arabistan gibi birçok Ortadoğu piyasası düşük maliyetli Çin kaynaklı çözümlere odaklanmış durumda olmasına rağmen, KDH bu bölgeden halen sipariş almaya devam ediyor. Bazı piyasalarda, kapasite artışları için çok az sayıda projenin söz konusu olduğu yerlerde kapasite fazlalığı görmeye başladık. Yine de, müşterilerimizin güvenilir ve yetkinlik sahibi hizmetlere ihtiyaç duyduğunu biliyoruz ve daima onlara yardımcı olmaya hazırız.

Dünyanın hangi bölgelerinde yeni çimento fabrikaları için talep olacaktır?
Sahra-Altı Afrika’da yeni çimento kapasitesine yönelik bir ihtiyaç olduğunu görmekteyiz. Buradaki nüfusun önümüzdeki yıllarda ikiye katlanması bekleniyor ve altyapı için büyük bir ihtiyaç söz konusu. Aynı zamanda, Güneydoğu Asya’da Endonezya gibi bazı alanlarda yeni çimento kapasitesine duyulan ihtiyacın sürdüğünü görüyoruz. İsterseniz biraz da en güçlü ürünleriniz hakkında konuşalım.

Hiç şüphesiz, Roller Preslerimiz en güçlü ürünlerimizden biri. Son zamanlarda düzenlenen bir pazar araştırması, Roller Presimizi 2010 – 2013 yılları arasında, Çin dışında satılan Roller Pres uygulama birimleri içerisinde en çok satan ürün olduğunu ve VRM dahil olmak üzere tüm öğütücü birimler arasında ikinci olduğunu bildirmiştir. Aynı zamanda, müşterilerimizin en zorlu çevresel gereklilikleri karşılamasına yardımcı olan mükemmel bir pyro-process teknolojisine sahibiz.

Ürünlerinizi nerede üretiyorsunuz? Büyük boyutlu makineler ve sistemler de ihraç ediyor musunuz, yoksa bunların yerel olarak mı üretilmesi gerekiyor? Birçok bileşen için ilk ve en çok tercih edilen çözüm daima yerel olanıdır. Ancak, kalite ve proje finansmanı da kaynak bulma seçeneklerinin tanımlanmasında rol oynamaktadır.

Teknik Merkezinizdeki hizmetlerinizden bahseder misiniz?
KHD, yukarıda açıklanan hizmetlerin yanı sıra, bağımsız çözümlere yönelik tasarım parametrelerinin de derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için bir Ar-Ge ve laboratuvar tesisine sahiptir. Uzman mühendislerden oluşan ekibimiz, müşterilere yenileme ve modifikasyon projelerinde en iyi çözümü bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Araştırma ve geliştirmeye yönelik politikanız nedir? Yenilik, KHD için kilit bir kelimedir. Daha önce belirtildiği üzere birçok yeni teknoloji KHD tarafından ortaya çıkarılmıştır. Fikri mülkiyetimizi mümkün olan en iyi ölçüde muhafaza ediyor ve çevre dostu teknolojiler için çok sayıda ilgi çekici Ar-Ge çalışması gerçekleştiriyoruz. Araştırma ve geliştirmeyle ilgilendiğinizi ve bu konuda bazı projeler üzerinde çalıştığınızı biliyoruz.

Peki son araştırmanızdan bize biraz bahseder misiniz?
Gerçekleştirdiğimiz ilgi çekici gelişmelerden biri, kanıtlanmış teknolojiye sahip yeni bir sistem. Semi-Mobil ve Mobil ögütme sistemi GrindX® sayesinde birçok kişinin öğütme konusundaki düşünceleri değişecek.

Türk Çimento Endüstrisi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Türkiye, KHD için önemli bir pazardır. Bu pazardaki müşterilerimiz yüksek uzmanlık bilgisiyle, ileri düzeyde faaliyet göstermektedir. Ayrıca, çimento endüstrisine birçok yeni gelişmeyi getirmemize yardımcı olan güçlü motivasyon kaynakları da olmuşlardır. 1955 yılından 2014 yılına kadar Türk çimento şirketlerine 50’yi aşkın fırın hattı ve 100 öğütme ünitesi teslim etmiş olan KHD, Türkiye’deki diğer tüm donanım tedarikçilerinden daha büyük bir kurulu üsse sahiptir. 2011 yılından bu yana 7 fırın hattı ve 3 yeni Roller Pres ünitesi teslim edilmiştir. Dünyanın en büyük 4. çimento üreticisi olan Türkiye, büyük kalker kaynaklarına ve diğer hammadde kaynaklarına sahiptir ve dünyanın en büyük klinker ihracatçıları arasındadır.

Çimento fabrikalarının gelecekteki taleplerine yönelik donanım ve mühendislik planlaması yapıyor musunuz?
Yukarıda bahsettiğimiz GrindX® sistemi ve çevre dostu ve emisyonları azaltıcı ürünlerimizin yanısıra, hizmetlerimizi sürekli geliştirerek müşterilerimizin, çimento fabrikalarını mümkün olan en verimli şekilde işletmelerine yardımcı oluyoruz.

Dünyanın neresinde iş yapmak size daha keyif veriyor?
İlgimizi en çok çeken pazarlar daima hammadde varlığının, enerji / yakıt kaynağının, tüketim ve imalat seçeneklerinin tam olarak yerine oturduğu yerler olmuştur.

Yedek parça sisteminiz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
Yedek Parça & Servis iş birimi KHD’nin bölgesel Müşteri Hizmetleri Merkezleri aracılığıyla yedek parça ve aşınan parça tedariği gerçekleştirmektedir. Bu açıdan, müşterilerimize yakın bir konumda bulunma gerekliliği arz etmektedir. Müşterimizle çalışmak için tercih ettiğimiz yol yalnızca aşınmış ya da arızalanmış olan parçaların yeniden tedarik edilmesi değil, aynı zamanda uzun vadeli ve ekonomik bir çözüm sağlayabilmek üzere tasarımın yeniden düşünülmesi ve geliştirilmesidir. Müşteri Hizmetleri Merkezlerimiz, müşterilerimizin üstlendikleri maliyetleri mümkün olduğunca azaltacak en iyi yerel imalat seçeneğini bulma gibi ek bir göreve sahiptir.

Otomasyon sistemleri arasındaki ana farklılık nedir ve bunların hangileri bir çimento fabrikası için önem taşımaktadır?
Benim görüşüme göre, CCR sistemlerinin günümüzde izlediği yol, performansları ile son derece kıyaslanabilir noktadadır. Sonuç olarak hizmet, kaynak bulma ve mevcut teknoloji üssü, müşteri ile birlikte belirleyici etkenler
olmaktadır. Çok fazla bilinmese de, sosyal sorumluluk projelerine çok uzak olmadığınızın farkındayız.

Okul, sağlık sorunları ya da yaşamın hangi alanlarında sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorsunuz, hangi alan sizin açınızdan önceliğe sahip?
KHD, eğitim ve çevreyle bağlantılı olarak Hindistan’daki inisiyatifleri fiilen desteklemektedir. İnternet sayfamızda (http://www.swechha.in) bu konuda daha ayrıntılı bilgi bulunmaktadır. Biz KHD olarak bu son derece değerli alanlara bağış yapmakla kalmıyor, aynı zamanda çalışanlarımızın da kendi zamanlarını bu projelerin bazılarına ayırmasına teşvik ediyoruz. Birkaç hafta önce bazı çalışanlarımız 40 km uzunluğundaki bisiklet maratonuna katıldı ve daha sonra günlerini yerel bir nehri temizleyerek geçirdiler. Aynı zamanda mühendisliğe ilgi duyan gençlerle ortaklıklar geliştirmeyi arzuluyoruz. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerden çok sayıda öğrenci teknik departmanlarımızda staj görmek için her yıl Almanya’nın Köln kentinde bulunan Küresel Destek Merkezimize gelmektedir. Sürdürülebilirlik günümüzde büyük
öneme sahiptir.

KHD, çevre dostu ürünler tasarlamakta mıdır?
Çevrenin birçok boyutu bulunmaktadır. KHD, ürettiği donanımları ile pyro ve öğütme sistemleri için en düşük enerji ve yakıt tüketimi olasılıklarını sunmaktadır. Bir sonraki adım, hem tesislerin toz kaynaklarını ortadan kaldıracak şekilde tasarlanması hem de gaz emisyonlarının en düşük seviyede olabilmesi için yüksek verimli yanma teknolojisinin sağlanmasıdır. KHD, aynı zamanda NOx kontrolü için SNCR ve SCR sistemleri sağlamaktadır. Çevre dostu tesislere yönelik en yeni örnek Italcementi şirketi için Rezzato’ya teslim edilmiş ve üretime çoktan geçmiş olan tesisimizdir.
Bu tesis, çevre kontrolü açısından endüstri için bir ölçüt halini almıştır.

Bildiğiniz üzere, Türkiye 2009 yılında Kyoto protokolünü imzalamıştır ve burada yer alan çevre düzenlemelerini yerine getirmek için sıkı bir şekilde çalışmaktadır. Şu anda, SNCR ünitelerine yönelik en büyük talep Türkiye’deki NOx emisyonlarının azaltılmasıdır. Ayrıca, Türkiye’de en son kurulmuş olan 3 yeni fırın hattı LowNOx kalsinatörler içermektedir. Bu durum, Türk çimento üreticilerinin kendi tesislerini yeni çevresel düzenlemelere hazırladığını açıkça göstermektedir.

KHD’nin Türk Çimento Endüstrisindeki konumunu biliyoruz, önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye’deki planlarınız ne olacak?
Yeni tesisler ve kapasite artışları açısından piyasada güçlü bir oyuncu olmaya devam edeceğiz. Müşterilerimizi daha iyi destekleyebilmek için yakın zamanda Türkiye’deki Yedek Parça ve Servis teşkilatımızı güçlendirdik. Ayrıca, 2014 yılında, ana hissedarımız AVIC ile birlikte Türkiye’de 5,000 tpd seviyesindeki ilk hattımızın kurulumunu yaptık. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’deki projelerde işbirliğimiz hızlı bir şekilde artırmayı planlamaktayız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
SINTEK, 2012 yılında, AŞKALE Gümüşhane projesinin ana yüklenicisi olmuştu ve SINTEK’in uzman proje ekibi ile birlikte
4,000 tpd seviyesindeki hattımızı kurmuştuk. Bu vesileyle, Türkiye’de kurduğumuz mükemmel işbirliği için SINTEK’e şükranlarımızı sunar ve bu röportaj için size de çok teşekkür ederiz.

En Üste Çık