Haberler

LİMAK ANKA | SintekPlus Sayı 12

Ankara Polatlı’daki Limak Anka Çimento Fabrikası’nın mekanik detayları;


• Hammadde kırıcı ve katkı kırıcı üniteleri, preblending ünitesi, katkı stokholü ünitesi ve sevk sistemlerinin soğuk testleri tamamlanmış olup malzeme kırım ve depolanma işlerine (sıcak testlere) başlanabilir durumdadır.
• Farin bunkerleri, farin besleme ünitesi, farin değrimeni, farin siklon ünitesi, soğutma kulesi, farin sistem filtresi ve fanı, farin silosu kalan mekanik montajları tamamlanarak soğuk testlere hazır hale getirilmiştir.
• Önısıtıcı binası ID Fan ve ID Fan sıcak gaz hattı, siklon mal akış boruları, bina içi çelik bakım platformları(%85), elevatör binası kova ve zincir montajı, elevatör binası penthouse çelik montajları tamamlanmıştır. Ayrıca 5000 ton/gün kapasiteli döner fırının mekanik montajı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Klinker soğutma, elektrofiltre ve fanı soğuk testler için hazırdır.
• Kömür değirmeni binası sistem filtresinin montajını takiben borulamalar ve bina içi mekanik ekipmanların montajı devam etmektedir. Kömür stokholünde elevatör binası çelik ve mekanik montajı, reclaimer montajı tamamlanmıştır ve soğuk testlere hazır hale getirilmiştir.
• Klinker stokholü besleme pan konveyörleri, klinker silo mal akış borulamları, klinker silo altı taşıma pan konveyörleri montajları tamamlanarak soğuk testlere hazır hale getirilmiştir. Çimento besleme pan konveyör montajına başlanmıştır.
• Çimento bunker binası mekanik besleme galerileri devamında çelik montajda sona yaklaşılmış ve mekanik montajı devam etmektedir. Çimento değirmeni çelik montajı tamamlanmak üzere olup mekanik montaj roller press, yatay değirmen, redüktür, elevatör, çimento değirmenlerin sistem filtreleri, borulamalar, seperatör ve havalı bant montajları devam etmektedir.
• Çimento siloların besleme çelik galerisi, silo elevatör çeliği, bina içi çelikler büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çimento Silo-1 içi mekanik ekipmanları, havalı bantlar, filtreler, depolama bunkerler ve diğer mekanik ekipmaların montajı tamamlanmıştır. Çimento Silo-2 içi mekanik montajı devam etmektedir.
• Çimento paketleme ünitesi yaklaşık 3 ay önce tamamlanmış olup soğuk testlere hazırdır.

İnşaat detayları;
• Process binaların inşaat işleri tamamlanmış olup yardımcı betonarme ünitelerin inşaat işleri devam etmektedir.
Fabrika içi saha betonları, kırıcı besleme bunkerleri bölgesinde, çimento silo ve CCR bölgesinde devam etmektedir.

Devam eden Limak Anka Çimento Fabrikası şantiyemizde toplam ağırlığı 120 ton olan kömür değirmeni torbalı filitresi 34600 kotuna; 500 tonluk ve 350 tonluk vinçlerle kuyruklama yöntemi ile gerekli güvenlik önlemleri kontrolünde yerine montaj yapılmıştır.

En Üste Çık