Haberler

Sektörden Haberler | SintekPlus Sayı 12

LOESCHE, MISIR’DA BÜYÜK BİR ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN ÜÇ ADET DİKEY VALSLI DEĞİRMENLE YENİ YAPIM PROJESİNE İŞTİRAK EDİYOR

Loesche, Mısır’da üç adet dikey valslı değirmene sahip büyük bir çimento fabrikasına yönelik yeni yapım projesine iştirak ediyor. Projenin nihai müşterisi Egyptian Cement for Cement Projects Management S.A.E. adlı bir kuruluş. Planlanan yeni tesis Sohag’da Kahire’nin yaklaşık 500 km güneyinde yer alıyor. Loesche’nin teslimat kapsamı 540 t/saat çimento farini kapasitesine sahip olan bir farin değirmeni, 350 t/saat kapasiteli klinker üretimi sağlayan bir çimento değirmeni ve 45 t/saat kapasiteli bir kömür değirmeni içeriyor.

Bu siparişe yönelik çimento değirmeni COPE (Kompakt Gezegen Dişli Elektrikli Tahrik Sistemi) tahrik mekanizması ile teçhiz edilmiştir. COPE tahrik konsepti, Loesche ile Renk şirketi birlikteliğiyle 6 MW güç seviyesinin üstünde olan güçlü dikey valslı değirmenler için özel olarak geliştirilmiştir. Altı ya da sekiz adet su soğutmalı kafesli rotor endüksiyonlu motorlar bir gezegen dişli aracılığıyla değirmenin öğütme tablasını tahrik etmektedir. Motor pinyonu kavramaya alınabilir ya da kavramadan çıkarılabilir.

Motorlar ayrıca bireysel olarak birbiriyle değiştirilebilir özellik- te olduğu için COPE tahrik sisteminin bakım açısından son dere- ce kullanıcı dostu olmasını sağlar. Ayrıca, bir ya da birden fazla motorun arızalanması durumunda değiştirme işlemi için fırsat sağlanana kadar değirmenlerin işletimine devam edilebilir. Bu sayede daha yüksek bir donanım kullanılabilirliği sağlanır.

Diğer bir önemli nokta da Loesche değirmenleri kullanıldığında en ileri kalitede çimento üretiminin mümkün olması sayesinde hem genel yüklenicinin hem de son müşterinin bu avantajdan yararlanmasıdır. Çin’deki Chengdu Tasarım ve Araştırma Enstitüsü (CDI) proje için genel yüklenici görevini üstlenmektedir ve çimento tesislerinin planlanması ve yapımında uzmanlaşmış olan ünlü Sinoma Group’a aittir.

CDI yalnızca Mısır’da Loesche ile beraber başarılı bir çalışma gerçekleştirmekle kalmayıp çimento üreticisi El Arish’in 3 ve 4 numaralı hatları ve ayrıca 2017 sona ermeden önce çimento klinkeri için her biri günlük 6.000 ton kapasiteye sahip olan ve Loesche’nin yakın zamanda 18 adet yeni dikey valslı değirmen sağlayacağı altı yeni üretim hattının daha oluşturulacağı Beni Suef Çimento Fabrikası gibi dünya genelinde çok çeşitli projelerde yer almaktadır.

LOESCHE NEPAL MERKEZDEKİ ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN KÖMÜR DEĞİRMENİ SİPARİŞİ ALDI

Loesche, Nepal’da Katmandu merkezli Chaudhary Group’un çimento bölümü olan yeni bir müşteri kazandı. Konglomera yan kuruluşu olan şirket Palpa bölgesindeki çimento fabrikasında kömür öğütmek için bir dikey valslı değirmen siparişi verdi. Değirmen 35 t/saat kapasiteye sahip.

Loesche, KHD’nin ana ihale katılımcısı olduğu Chaudhary Group’un yeni klinkerizasyon tesisinde kömür öğütme ünitesi için KHD aracılığıyla yeni bir sipariş aldı. Loesche Kömür Değirmeni, LM 26.3 D 50 t/saatlik kapasiteyle, 90 pm’da %15 R ile 2018 yılı itibariyle işletime alınacaktır.

Fabrika günde 3900 ton klinker üretecek şekilde tasarlanmıştır (OPC esası). Bunun için ihtiyaç duyulacak kireçtaşı yakından bir ocaktan çıkarılacaktır.

En Üste Çık