Röportaj

“Multidisipliner çalışma prensibimiz sayesinde krizlerden en az hasarla etkileniyoruz”

“Sintek Group olarak çeyrek dönemler için stratejilerimizi hazırlarken; önlemini aldığımız birçok kriz karşımıza çıktı. Bu noktada yatırımcılarımıza güven sağlayarak; taahhüdünü üstlendiğimiz projelerimize planladığımız şekilde devam ettik.

Onur Atakay

Sintek Group Kurucu Ortağı

Zorlu bir yıl geçirdik. Hem ülkemizde hem dünyada yaşanan zorlu süreçleri ve ekonomik çalkantıları Sintek Group olarak nasıl geçirdiniz? 2023 nasıl başladı ve ilerliyor Sintek için?

2023 yılına taahhüdümüz altında devam eden projelerimiz ve sektördeki 18. yılımıza girerek başladık. İşimizi ilk günkü heyecanla ve yıllara dayanan tecrübemizle planlarken, hayatın getirdiği zorluklara karşı yine birlikte mücadele ettik. Geçtiğimiz yıllarda pandemi ile sarsılan global dengeler ve değişen yaşam koşullarının üstesinden gelirken, bu yıl 10 ilimizi doğrudan etkileyen Kahramanmaraş depremi bizleri derinden yaraladı. Birlik olma refleksiyle bölgede bulunan şantiyelerimizden doğrudan destek verdik. Sintek ailesi olarak, ülkemizde meydana gelen büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyor, bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Yılın ilk çeyreğinde değişen piyasa dengeleri ve olayların ekonomik yansımaları tüm çarkların yavaşlamasıyla birlikte piyasayı adeta durma noktasına getirdi. Mayıs ayında gerçekleşen 2023 Cumhurbaşkanı ve Türkiye genel seçimleri; döviz kurlarının artışına ve enflasyonun hızla tırmanmasına sebep oldu ve bir öngörülemezlik ortaya çıkardı. Sintek Group olarak çeyrek dönemler için stratejilerimizi hazırlarken; önlemini aldığımız birçok kriz karşımıza çıktı. Bu noktada yatırımcılarımıza güven sağlayarak; taahhüdünü üstlendiğimiz projelerimize planladığımız şekilde devam ettik. Multidisipliner çalışma prensibimiz sayesinde krizlerden en az hasarla etkilendik.

Global sahanın bir oyuncusu olarak; 18. yılımızı Kuzey Amerika ofisimizi açarak Sintek North America yapılanması ile taçlandırdık. Avrupa faaliyetlerine başlayan Sintek Logistics şirketimiz ile Hollanda merkezimizi güçlendirdik. Önümüzdeki son çeyrekte görüşmelerine devam ettiğimiz yurt içi ve yurt dışı projeleri finalize etmeyi planlıyoruz. 2024 yılına sağlam adımlarla hazırlanıyoruz.

Hali hazırda yürütmekte olduğunuz ulusal ve uluslararası projeleriniz hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz?

Türkiye başta olmak üzere Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde çalışmalarımızı merkezlerimizden yönetiyoruz. Yerinde yönetimin getirdiği uzmanlık sayesinde portföyümüze birçok proje kazandırdık. Bu yıl taahhüdünü üstlendiğimiz çimento, demir-çelik ve ağır sanayi projeleri bulunuyor. Ana faaliyet alanımız çimento sektörü için gelişen teknolojik ve akademik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Minerva Mühendislik ile Ar-Ge çalışmaları yaparak tesislerimize yeni teknolojileri kazandırmaya devam ediyoruz. Devreye alma çalışmalarına başladığımız Medcem Çimento Fabrikası 2. hat yatırımı projesini titizlikle yürütüyoruz. Yurt dışında ise devam eden iki projemiz ve görüşmeleri süren iş birliklerimiz bulunuyor. Türk mühendisliğinin gücünü global alana taşıma misyonumuzu her geçen gün yerine getiriyoruz.

Ülkemizde tek bir ana yüklenici firma ile birlikte yürütülen en büyük çimento fabrikası yatırımı olan Medcem Çimento Fabrikası’ndaki çalışmaları özetler misiniz? Son durum nedir?

Medcem Çimento Fabrikası 2. hat yatırımında yardımcı ekipman temini, imalat ve inşaat işlerini büyük ölçüde tamamladık. Proje kapsamında bugüne kadar 20.000 t yapısal çelik ve 7.500 t mekanik & teknolojik imalatı sahaya ulaştırdık; 145.000 m³ beton dökümü gerçekleştirdik. Mekanik ve çelik montaj işleri tamamlanmak üzere olan projemizin, montaj işlerini takiben devreye alma çalışmalarına başarıyla devam ediyoruz.

Fabrikanın güncel durumunda ise hammadde grubunda soğuk ve sıcak testler başarıyla tamamlandı. Bu aşamadan sonra sırasıyla klinker ve çimento grubu üniteleri devreye alınması planlanmaktadır. Sintek Group taahhüdü ve tecrübesi altında devam eden değerli projemizde adım adım sona yaklaşıyoruz. Türkiye ve Avrupa’da tek fırın ile üretim yapan en büyük çimento fabrikası niteliğini taşıyan ve tek bir ana yüklenici firma ile birlikte yürütülen bu önemli yatırımı başarıyla tamamlayacak olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağı olacaktır.

İşimizi titizlikle yaparken, sağlam zihnin ancak sağlam vücutta olacağının bilinciyle spor faaliyetlerine destek verdik. Cumhuriyetimizin 100. yılını her alanda çalışkanlığımızı göstererek ve ülkemizin gelişimine katkı sağlayarak kutluyoruz. 18 yıl boyunca sektördeki liderliğimizi sağlam bir şekilde sürdürdük ve bu başarıyı gelecekte de devam ettirmek için kararlıyız. Yenilikçi yaklaşımımız ve profesyonel ekibimizle önümüzdeki yıllarda da büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.

Sintek uluslararası yatırımları konusunda büyük atılımlar yaptı, global çalışmalarınız, yatırımlarınız ne durumda?

Sintek yurt dışı yatırımlarına iştirakleri vasıtası ile devam ediyor. Bilinen diğer yatırımlarımızın yanında; Pegasus markası ile Fildişi Sahilleri’nde Çimento & Beton Tesislerine katkı üretecek tesisimizi devreye aldık. Aynı lokasyonda alçı fabrikası projemizin tüm izinleri alındı ve proje aşamasında. Pegasus Industrie şirketimizi öncelikle Sahra Altı Afrika’da daha sonra ise Doğu Afrika ülkelerinde yerinde yatırımlar yapmak suretiyle inşaat yapı malzemeleri üretimi konusunda markalaştırmak istiyoruz.

Bu yatırımlar ekonomik dalgalanmalardan nasıl etkileniyor?

Sintek Group, 2022’nin ikinci yarısından itibaren iş dünyasının finansmana erişim zorluklarının arttığı bir dönemde piyasa ile pozitif ayrışma yaşadı. Yıllar içinde iş alma stratejisi ve sözleşme mühendisliğinde biriktirdiğimiz deneyim sayesinde yabancı kaynak finansmanına olan ihtiyacımızı sınırladık. Bu durumla birlikte Sintek; denge ve maliyet kontrolü ile nakit akışını olumlu etkileyerek, bölgede ki yatırımcılar ve tedarikçiler tarafından aranan bir firma olarak öne çıktı. Hem yurt içi hem de yurt dışında Türkiye’nin önemli çimento üreticileri ile devam eden projelerimiz de beraberinde yeni sözleşmeleri Sintek Group’a kazandırmıştır. 2023 ve sonrasında ise tüm dünyada ve özellikle ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve getirdiği olumsuz etkiler ile başa çıkmamız ve doğru stratejik planlamalarla gerekli tedbirleri almamız gerektiğini düşünüyoruz.

Global sahanın bir oyuncusu olarak; 18. yılımızı Kuzey Amerika ofisimizi açarak Sintek North America yapılanması ile taçlandırdık. Avrupa faaliyetlerine başlayan Sintek Logistics şirketimiz ile Hollanda merkezimizi güçlendirdik. Önümüzdeki son çeyrekte görüşmelerine devam ettiğimiz yurt içi ve yurt dışı projeleri finalize etmeyi planlıyoruz. 2024 yılına sağlam adımlarla hazırlanıyoruz.

Deprem sonrası süreci sektör ve Sintek gözünden nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizi derinden sarsan afetin ardından; sektörün içinde yer alan herkes kenetlenerek gerekli desteği ve yardımı sağlama konusunda büyük çaba sarf etmiştir. Sintek Group olarak bu derin acının yaralarını sarmak için deprem bölgesine tüm imkânlarımızla destek olduk. Afet bölgesinin çeşitli makine, ekipman, işçilik, barınma vb. ihtiyaçlarının artması nedeniyle projelerimizde ortaya çıkan zorluklarla planlı şekilde hareket ederek süreci yönettik. Ekonomik olarak ise deprem sonrası süreçte bir süredir devam gelen krediye erişim güçlüğü ile maliyetlerin planlamanın ötesinde artması, sektörü olduğu gibi şirketimizi de etkilemiştir. Ancak mali disipline verdiğimiz önem ve yıllara sari pozitif nakit akışı dengemiz vasıtasıyla projelerin ihtiyaç duyduğu finansman ihtiyacını karşılayabildik.

Group olarak şirket içerisinde birçok farklı sosyal proje ve çalışmayı da aynı anda yürütüyorsunuz. Yaptığınız çalışmalardan genel olarak bahseder misiniz?

Birlikten kuvvet doğacağının bilinci ile grup çatısı altındaki tüm markalarımızla sosyal faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Şirket kültürümüzü ve değerlerimizi bu projeler ile yansıtıyoruz. Bir kurumu ve topluluğu öne çıkaran en büyük gücün ekip olma bilinci olduğunu biliyor, iyi günde mutluluğumuzu paylaştığımız gibi zor günlerde de yaralarımızı birlikte sararak olayların bıraktığı olumsuz etkileri en aza indirmek için çalışıyoruz.

Sosyal alanlarda yaptığımız tüm çalışmalara bütüncül ve kapsayıcı bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Birçok farklı alanda tamamlayıcı ve katma değeri yüksek projeler geliştiriyoruz. Destek verdiğimiz birçok alan arasında eğitim, çevre ve spor faaliyetleri öne çıkıyor. Çalışmalarımızdan örnekler vermek gerekirse; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin yürüttüğü mavi kapak kampanyasına destek veriyoruz. Hem şirketlerimizde biriktirdiğimiz mavi kapakları topluyoruz, hem de Ankara ve İstanbul ofislerimizi kapak toplama merkezi haline getirerek çevremizin korunmasına katkı sağlıyoruz. Şantiyelerimizde ağaç dikme ve çöp toplama etkinlikleri düzenleyerek “insana ve çevreye saygı” değerimizin altını çiziyoruz. Geleceğimizin anahtarı çocuklarımızın eğitimine katkı sağlayarak Sintek Kütüphanesi kurulumuna destek veriyoruz. Üniversite öğrencilerimizin projelerinde yanlarında olarak akademik başarılarını önemsiyoruz. Spor faaliyetlerini yakından takip ederek basketbol, futbol, voleybol, binicilik, halk oyunları, bowling gibi birçok alanda çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaları sponsorluk iş birlikleri, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve şirket içi iletişimi arttıran organizasyonlar gibi birçok başlık altında değerlendiriyoruz. Şirket olarak katıldığımız sosyal faaliyetler çalışmalarımızı her alanda yönetmemize olanak sağlıyor. Birbirimizi her kanaldan besleyerek günün sonunda Sintek kültürünü ortaya çıkartıyoruz ve kalıcı hale getiriyoruz.

Türkiye’de çimento sektörünün gelecek iki yılına ilişkin tahminlerde bulunmak için sektörün hem yerel hem de küresel ekonomik dalgalanmalara duyarlı olduğunu bilmek gerekir. Ekonomik dalgalanmalar doğru yönetilirse güçlü finansal kaynaklara sahip firmalar yeni yatırım fırsatları bulacaktır. Sektörü olumlu yönde etkileyebilecek teşvik paketleri veya altyapı projeleri, satınalma fırsatları, yeni pazarlara giriş veya mevcut pazarlardaki payı artırma ve hükümet politikaları gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Sintek sürdürülebilirlik alanında ne aşamada? Yaşam kalitesi ve insan odağı açısından hem carbon-capture hem de sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

İklim krizi ve çevremizin korunmasına yönelik sürdürülebilirlik amacımız, Türkiye’nin Paris Anlaşmasını resmen onaylaması ve ortaya koyduğu 2053 yılı net sıfır emisyon hedefi ile birlikte dünyada ortak olarak belirlenen bir yol haritasını takip etmektir. Karbon nötr hedefine bağlı olarak endüstriyel ve akademik tecrübelerimizi birleştirerek, merkezinde Ar&Ge ve inovasyon olan Minerva Mühendislik firmamız ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yeni teknolojileri ve mühendislik alanındaki tecrübelerimizi uygulama alanına taşıdığımız Minerva Mühendislik firmamızın iklim kriziyle mücadele de ki temel stratejisi enerji verimliliği ve emisyonlarının azaltılmasına yönelik çalışmalarıdır. Yeni teknolojileri tasarlayan, mevcut son teknolojileri doğru bir şekilde entegre eden ve uygulayan Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını, pilot tesisimiz ve laboratuvarımızda sürdürüyoruz.

Carbon-capture teknolojisi üzerine kendi bünyemizde doktorası tamamlanmış özel çalışmamız yürütülmektedir. Çimento tesislerimiz için tasarlanan bu teknolojimizi ilerleyen zamanlarda kapsamını genişleterek tüm sanayi dallarında kullanabilmeyi hedefliyoruz. Enerji verimliliği, verimli öğütme teknolojileri, karbon yakalama teknolojisi, alternatif hammadde ve yakıtlar, klinker miktarının azaltılması, kalsine kil teknolojisi öncelikli olarak ele aldığımız ve endüstriyel ölçeğe taşımak için paydaşlarımız ile yürüttüğümüz çalışmalardır.

Kısa bir süre önce 18. yılınızı kutladınız. Bu 18 yılı, bir özet olarak nasıl anlatırdınız?

2005 yılında çıktığımız bu yolculukta Sintek olarak her geçen yıl kendimizi geliştirmeye ve sektörde fark yaratmaya özen gösterdik. Bu uzun yolculukta birçok zorluğun üstesinden sahip olduğumuz tecrübe ile geldik. Özverili çalışmalarımızın sonucu olarak da hem Türkiye’de hem de Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Afrika’da faaliyet gösteren Türkiye merkezli bir şirket haline geldik. Proje geliştirme, mühendislik ve anahtar teslim projelerimi- zin yanı sıra Ar-Ge, ağır sanayi, lojistik ve turizm sektörlerinde sürdürdüğümüz çalışmalarla sektördeki farkımızı ve multidisipliner bakış açımızı ortaya koymuş olduk. İşimizi titizlikle yaparken, sağlam zihnin ancak sağlam vücutta olacağının bilinciyle spor faaliyetlerine destek verdik. Cumhuriyetimizin 100. yılını her alanda çalışkanlığımızı göstererek ve ülkemizin gelişimine katkı sağlayarak kutluyoruz. 18 yıl boyunca sektördeki liderliğimizi sağlam bir şekilde sürdürdük ve bu başarıyı gelecekte de devam ettirmek için kararlıyız. Yenilikçi yaklaşımımız ve profesyonel ekibimizle önümüzdeki yıllarda da büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki 2 yıl çimento sektörü için hem yerelde hem globalde nasıl seyredecek, Sintek bunun neresinde olacak?

Türkiye’de çimento sektörünün gelecek iki yılına ilişkin tahminlerde bulunmak için sektörün hem yerel hem de küresel ekonomik dalgalanmalara duyarlı olduğunu bilmek gerekir. Ekonomik dalgalanmalar doğru yönetilirse güçlü finansal kaynaklara sahip firmalar yeni yatırım fırsatları bulacaktır. Sektörü olumlu yönde etkileyebilecek teşvik paketleri veya altyapı projeleri, satın alma fırsatları, yeni pazarlara giriş veya mevcut pazarlardaki payı artırma ve hükümet politikaları gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Sintek Group olarak taleplere yanıt verirken sağlam bir planlama ve analiz değerlendirmesi ile yol almayı hedeflemekteyiz. Çimento şirketlerinin değişen pazar dinamiklerine uyum sağlaması, sürdürülebilirliğe öncelik vermesi, rekabet gücünü koruyabilmek için teknoloji ve inovasyona yatırım yapmasının büyük önem taşıdığının farkında olarak hizmet vermekteyiz. Buna güzel bir örnek olarak Portekiz’de karbon ayak izini düşürmek için enerji dostu teknoloji ile yüksek alternatif yakıt kullanmayı hedeflenen bir yatırımda çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Şirketimiz önümüzde ki dönemde de fırsatları yakalamayı hedeflerken, rekabet avantajları oluşturmak, uygun fiyatlandırma stratejileri geliştirmek ve projeleri verimli bir şekilde yönetmek için doğru planlama ve kaynak yönetiminin kritik önemini farkında olarak çalışmalarına devam edecektir.

Yakın dönemde iki önemli sponsorluğa imza attınız. Başkent İz Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü ile gerçekleştirdiğiniz bu iş birlikleri ve Sintek Group’un spora yaklaşımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Disiplini, azmi, takımdaşlığı ve çalışkanlığı çocukluktan itibaren spor aktiviteleri sayesinde öğreniyor ve uyguluyoruz. Bugün iş hayatındaki başarılarımızın temelinde sporun ve sporcu kimliğimizin izleri bulunmaktadır. Sintek Group olarak yıllar içinde bir- çok farklı spor dalında etkinlik gösterdik. Bu süreçte kendimizi özellikle basketbol ile özdeşleştirerek öne çıktık. Takım oyununu kuralına göre oynadık ve sonucunda birçok farklı başarı elde ettik. Spora olan sevgimizi, Ankara merkezli faaliyet gösteren Başkent İz Spor Kulübü’nü kurarak ve küçük yaş gruplarının takım ruhunu geliştirmeye destek olarak pekiştirdik. Gelecek nesillerin altyapısında izimiz olması en büyük hedefimiz.

Profesyonel sahada ise; 2023-2024 sezonunda Galatasaray Erkek Basketbol Takımı’nın sponsoru olduğumuzu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Galatasaray Spor Kulübü ile gerçekleştirdiğimiz bu önemli iş birliğini, iki güçlü kurumun bir araya gelerek başarılı projeler yaratma potansiyeliyle heyecan verici bir adım olarak görüyoruz. Önümüzdeki süreçte, Galatasaray camiasının her zaman yanında olacak ve destek vereceğiz. Sintek Group; ilk günden itibaren aynı heyecanla hem projelerinde hem de basketbolda sahada olmaya devam edecektir.

En Üste Çık