Röportaj

Sektörünün Lider Markalarından Sintek, Amatör Sporları Desteklemeye Devam Ediyor | SintekPlus Sayı 12

SİNTEK, Ankara Emek Spor Basketbol Takımı’nın sponsoru oldu. Emek Spor kaptanı Aydoğan Tantürkü ve oyuncuları Tuncay Bezek, Ali İlker Alpsoy ile Türkiye’de basketbolun geleceğini, Ankara Basketbol Ligi’ni ve SİNTEK’in sponsorluğunu konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Aydoğan Tantürkü, 38 yaşındayım ve eski milli basketbolcuyum. Uzun yıllardır oynamıyordum ama bu sene tekrar basketbola başladım. Aynı zamanda sigara bıraktırma uzmanıyım. Bizler spora, basketbola gönül vermiş insanlarız.

Takım arkadaşlarınızı tanıyabilir miyiz?
Ben Tuncay Bezek, takımda oyun kurucu olarak oynuyorum. 46 yaşındayım. Amatör olarak daha önce basketbol oynadım. Aydoğan Bey’in teklifi ile böyle bir takım kurduk ve Ankara Basketbol Ligi’nde birlikte oynamaya karar verdik. Gerçekten basketbola gönül vermiş insanlar olarak bir araya geldik.

Ben Ali İlker Alpsoy, 37 yaşındayım. Yaklaşık 22 senedir basketbol oynuyorum ama profesyonel geçmişim olmadı.
Aydoğan Bey’in önderliğinde takımı kurduk ve ben de oynuyorum, iyi yerlere geleceğimize inanıyorum.

Emek Spor’dan bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu? Kaç sporcunuz var?
Emek Spor çok yeni bir takım, sadece basketbol branşında mücadele ediyoruz. 12 tane oyuncumuz var. Gençlerle biraz daha yaşı büyük olanları kaynaştırdığımız bir takım oldu, şu anda da son derece güzel bir şekilde takım içi ahengi sağlamış bulunuyoruz ama ilerleyen yıllarda değişik branşlarda ve daha başarılı olacak şekilde hedeflerimizi belirledik.

Peki Tuncay Bey, içinde bulunduğumuz ligle ilgili neler söylemek istersiniz?
Ankara Basketbol Ligi bu sene kurulan bir lig. 16 takımdan oluşuyor. Takımlar gerçekten güçlü. Şu anda maçlar Mart ayına kadar bu şekilde devam edecek.
Sonrasında lig sıralamasında ilk 8’e kalan takımlar playoff süreci karşılaşmalarına geçecekler. Biz de bu iddialı takımlardan biri olmaya çalışıyoruz.

İlker Bey Türkiye’de basketbol gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Türkiye’de basketbol özellikle son 5 yılda profesyonel anlamda ilerleme kaydetti. Bunun sonucunda Fenerbahçe Basketbol Kulübü Türk basketbol tarihinde ilk defa EuroLegaue şampiyonu oldu. Anadolu Efes, Darülşafaka gibi takımlar çok sağlam alt yapıya sahip. Altyapıya verilen önem arttıkça basketbolumuzun daha iyi noktalara ulaşacağını umuyorum. İlk defa bir Türk takımı Avrupa Şampiyonu oldu ve bundan sonra da başarılar devam edecektir diye düşünüyorum.

Peki Türkiye’de basketbolun daha yaygınlaştırılması için neler yapılmalıdır?
Bence daha çok okullara götürülmeli basketbol. Kulüp alt yapıları tabii ki bu konuda çok önemli bir role sahip ama okullarda belki bir Amerikan kolej modeli basketbolun daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olabilir. Yerli oyunculara daha çok emek verilmeli. Onların da yetişmesi için okullar basketbolun en iyi kuluçka yerleridir diye düşünüyorum.

Anadolu’daki genç basketbolculara tavsiyeleriniz nelerdir?
Sürekli idman yapmaları gerek, sağlıklarına dikkat etmeliler ve asla sigara kullanmamalılar. Bu işe gönül vermeleri çok önemli.

Peki firmaların sizin gibi takımları desteklemelerinin spora etkileri nelerdir?
Bu konuda SİNTEK’e bir kez daha teşekkür ederim. Bu tarz maddi ve manevi katkılar çok önemli, devletin de buna teşvik ettiğini biliyorum. Daha çok olmasını diliyorum. Baktığımız zaman içimizde öğrenciler de var ve maddi olarak gerçekten çok zorladığımız durumlar olabiliyor.

Şirketler bu konuda destek olduğunda bu çocuklar da çok daha istekli olarak spor yapıyor ve basketbol oynama şansları doğuyor. Son dönemde Ankara’da, İstanbul’da şirketler basketbol ligi kuruldu. Şirketlerin gittikçe daha fazla önem verdiğinin güzel bir göstergesi bu durum. Tekrar SİNTEK’e buradan teşekkür ediyoruz. Bizim üzerimizde emeği çok büyük.

SİNTEK ile nasıl tanıştınız?
Beraber oynadığımız bir arkadaşımız olan Onur Bey sa- yesinde tanıştık. Kendisi de çok iyi bir oyuncudur, bera- ber kıran kırana maçlarımız olur. Bu takım kurulduğunda kendisi de SİNTEK olarak destek vermekten mutluluk du- yacaklarını söyledi ve bu şekilde sponsorluk başladı.

Sizce Türkiye’nin en iyi koçu kim?
Yabancı olarak Zeljko Obradovic. Yerli olarak ise Ufuk Sarıca ve Orhun Ene diyebilirim.

Son olarak ilk 5 alabilir miyim sizden?
Bobby Dixon, Melih Mahmutoğlu, Furkan Korkmaz, Cedi Osman, Semih Erdem ve Sertaç Şanlıvar.

Teşekkür ediyoruz, başarılarınızın devamını diliyoruz.

En Üste Çık