Bizden Haberler

Sintek, Orta Asya’nın parlayan ekonomisi Özbekistan’da…

Sintek, Orta Asya’nın parlayan ekonomisi Özbekistan’da…

Sintek, son yıllarda hızla büyüyen ekonomisi ile dikkatleri üzerine toplayan Özbekistan’daki iş ve yatırım fırsatlarını daha yakından izlemek üzere başkent Taşkent’te ofis açtı. Dünyanın en büyük pamuk ve altın üreticilerden olan Özbekistan’ı uzun süredir mercek altına alan Sintek, önümüzdeki yıllarda Türki Cumhuriyetler’deki daha aktif olma yolunda da ilk adımını atmış oldu.

Çin, Kazakistan, Rusya ve Güney Kore ile yakın ticari ortaklıkları bulunan Özbekistan’ın önemli ticaret partnerlerinden biri de Türkiye… Türkiye’den kişisel temizlik ürünleri, ilaç, römork, plastik ürünleri, gıda işleme makineleri başta olmak üzere pek çok ürün ithal eden Özbekistan’da tekstil sanayi ve müteahhitlik başta olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 520 Türk sermayeli şirket bulunuyor. Bu şirketler yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlarken, ülkedeki yatırım fırsatları yeni Türk yatırımcıları da çekmeye devam ediyor.

BU YIL %5.3 BÜYÜYECEK

Özbekistan Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) büyük bir bölümünü tarım ve imalat sanayi sağlıyor. Ülke olarak, serbest piyasa ekonomisine geçmeye çalışan Özbekistan, yılda ortalama 4,5 ilâ 5 oranında büyüme başarısı yakalıyor.
Dünya Bankası da, Özbekistan ekonomisi ile ilgili öngörülerini yakın zamanda büyüttü. Özbekistan’ın 2019 yılı GSYİH büyümesini daha önce 5,1 olarak açıklayan Dünya Bankası, bu rakamı yüzde 5,3 olarak revize etti.
Özbekistan Hükümeti de son yıllarda iş adamı ve yatırımcılar için koşulların olumlu seyretmesi ve yatırım ortamının yaratılması amacıyla önemli kararlar alıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda işletmelerin kayda alınmasını kolaylaştırırken, ayrıca işletmelere bir dizi vergi ve gümrük kolaylıkları tanımıştı.

Özbekistan’da endüstriyel taahhüt alanında farklı projeler gerçekleştirebileceğini öngören Sintek, bu süreçte Türk mühendisler ile beraber Türk sermayesini bölgeye taşıyarak; iki ülke arasındaki işbirliği içinde önemli bir adım atmış olacak.

En Üste Çık