Bizden Haberler

Sintek Yöneticilerine Proje Finansmanı eğitimi

Otomatik taslak

Kurumsal gelişim ve kariyer süreçlerine büyük önem veren Sintek, çalışanları için “Proje Finansmanı” eğitimi düzenledi. İstanbul merkezli Dinamo Consulting tarafından verilen eğitime, şirketin tüm üst düzey yöneticileri yoğun katılım gösterdi.
Dinamo Eğitim ve Danışmanlık kurucu ortaklarından Fatih Kuran tarafından verilen eğitimde; Proje Finansmanı’na ve Kamu-Özel Ortaklığı’na (Public Private Partnership-PPP) Genel Bakış, Proje Riskleri ve Yönetimi, Kredi Değerlendirme, Finansman Kaynakları ve Kullanım Koşulları, Finansal Modelleme (Fizibilite) ve Değerlendirme başlıkları yer aldı.

Proje Finansmanının, ekonomik olarak ayrıştırabilen yatırım projelerini finanse etmek amacı ile kaynak sağlayanların kredi geri ödemesi ve sermaye kârlılığı hesaplamalarında projenin nakit akışını esas aldıkları finansman kaynağı yaratılması olarak adlandırabileceğini ifade eden Fatih Kuran, “Proje sürecine başlamak için şirket kurulabilir. Şirket projeyi gerçekleştirmek ve yürütmek amacı ile ayrı ve bağımsız bir tüzel kişilik olarak kurulur. Lokal ve ortak girişim şeklinde de kurulabilir. Proje şirketi çok sayıda bankadan oluşan bir sendikasyon ile anlaşma yapabilir” dedi.

NAKİT AKIŞININ ÖNEMİ

Proje finansmanının, sponsorun bilanço ve gelirlerine geri dönme imkânı ile sınırlı olduğunu ifade eden Kuran, sponsorlara sınırlı geri dönüş içeren projenin nakit akışının finansmanı olduğunu söyledi. Turan, “Proje finansmanında nakit akışının tahmini önem taşır. Proje Finansmanı; sınırlı geri dönüşlü, geri dönüşlü ve geri dönüşsüz olarak 3’e ayrılır” dedi.

Proje süreçleri, proje yaşam evreleri ve Proje Sponsoru hakkında bilgiler veren Fatih Kuran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin ekonomik bir ömrü vardır. Proje katma değer yaratmaya devam etmesine rağmen, alternatif getiri imkânlarının mevcut duruma göre daha avantajlı olduğu nokta budur. Bu durumda artık mevcut projeyi sonlandırmak daha fazla katma değer yaratacaktır.”

FATİH KURAN KİMDİR?

Dinamo Eğitim ve Danışmanlık kurucu ortaklarından Fatih Kuran Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından ODTÜ Makine Mühendisliği, İstanbul Üniversitesi İ.İ.E. Uluslararası İşletme ve Duke Üniversitesi Proje Değerlendirme ve Risk Yönetimi (PARM) bölümlerini tamamladı. Kariyerine 1991 yılında Yapı Kredi Bankasında Management Trainee olarak başladı. Garanti Leasing’de Bölgelerden Sorumlu Grup Yöneticiliği, Heidelberg Ofset Baskı Makineleri Satış Müdürlüğü, İktisat Leasing’de Kredi Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Meksa Leasing’de Genel Müdürlük yaptı. 1998 yılından beri yurt içi ve yurt dışında bankalar, leasing şirketleri, birlik ve dernekler ile çeşitli sanayi kuruluşlarına proje ve yatırım finansmanı, leasing, finans uygulamaları ve yönetimi, finans matematiği ve finansal modelleme eğitimleri vermekte, danışmanlık yapmaktadır.

En Üste Çık