Röportaj

Sintek Proje Koordinatörü Bülent Tuncer: “Yapılan İşler Çimento Fabrikası Gibi Düşünülüp Tek Çerçeveye Sığdırılsa da Her Projenin Kendine Has Özellikleri Var.” | SintekPlus Sayı 9

SİNTEK PROJE KOORDİNATÖRÜ BÜLENT TUNCER: “FABRİKA AYNI KAPASİTEDE OLSA DAHİ İŞLERİN LOKASYONU, ÇALIŞILAN EKİP VE YAPILAN İŞLER HER PROJEYİ FARKLI KILIYOR. ÖNEMLİ OLAN İŞİN İÇERİSİNDE O HEYECANI KAYBETMEMEK.”

Son 5 yıllı baz alırsak 2011’den 2016 yılına kadar olan süreç içerisinde Sintek olarak gelişme sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Çimento sektöründeki deneyim ve tecrübesine öğütme tesisleri ile başlayan firmamız, 2011 yılında Erçimsan Holding bünyesindeki Gümüşhane Çimento Fabrikası 4000 ton/gün kapasiteli klinker hattı projesiyle firma tarihinin ilk EPC projesini imzalamıştır. Temel ve detay mühendislik hizmetlerinden başlanarak, ekipman se- çimleri ve tedariği, inşaat işleri, mekanik montaj, elektrik ve otomasyon işlerini kapsayan anahtar teslimi proje olarak işlere başlanılmıştır.

21 ay olarak belirlenen bu proje gerek yurtdışı tedarik firmalarının süreç yönetimi, gerekse yurtiçindeki imalat ve saha organizasyonu ile süresinde, başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Sözleşmede verilen garanti şartlarının da yerine getirilmesiyle sektörde adımız hızlı bir şekilde aranan isimler arasına girmiştir. Konusunda uzman kadrosu ile firmamız özellikle filtre ve tozsuzlaştırma sistemleri ile ilgili teknoloji ve gelişmeleri yakından takip ederek ‘’doğa bize emanet’’ sloganıyla 2012 yılında çevresel projelere de imza atmıştır. Bu süreç içerisinde Bolu Çimento 530.130 Nm³/h kapasiteli Farin-Döner Fırın torbalı filtresi ile Aslan Çimento 220.000 Nm³/h kapasiteli Farin-Döner Fırın torbalı filtresi dönüşüm projelerini tamamlamıştır.

Çimento fabrikalarında toz en büyük çevre zarar faktörü olarak görülse de yapmış olduğumuz bu projelerde bu sorun çözülmüş durumdadır. Sözleşmemizde 10 mg/ Nm³ kuru toz yükü garanti edilmesine rağmen saha ölçümlerinde 2 mg/Nm³ altında olduğu gözlemlenmiştir. 2013 yılının ilk yarısında imzalamış olduğumuz Eren Holding bünyesindeki Medcem Çimento Fabrikası bizi özel ve prestijli bir projesinin içerisine sokmuştur. Tek fırında 11.500 ton/gün klinker üretim kapasitesi ile Türkiye ve Avrupa’nın tek fırında en büyük fabrikası özelliğini taşıyan bu projede yer almayı taviz vermediğimiz kalite, güven ve başarı arzusuna borçluyuz.

Bu proje kapsamında öğütme grubuna ait 2 klinker silosu, 3 adet dik çimento değirmeni, 2 çimento silosu, 4 paketleme makinası inşaat, lokal imalatlar ve montajı ile süreç tamamlanmıştır. Ayrıca kapsamımızda bulunan ünitelere ait 76 adet tozsuzlaştırma filtresi dizayn, imalat ve montajı da tarafımızdan yapılarak gerekli toz yükü garantileri başarı ile sağlanmıştır.

2015 yılının ilk yarısında imzaladığımız Dünya çimento sektöründe önemli bir yeri olan Votorantim Cimentos Grubu’nun Sivas Çimento Fabrikası 4500 ton/gün Klinker Üretim Kapasiteli Entegre Çimento Fabrikası projesi de devam eden projelerimiz arasındadır. Yapımı Mart 2017 yılında tamamlanması planlanan tesisin tüm inşaat ve yapısal çelik, lokal imalat, mekanik montajı ile elektrik ve otomasyon işleri tarafımızdan yapılmaktadır.

Şuan % 91 oranında tamamlanan proje büyük bir hızla devam etmektedir. 2015 yılı son aylarında imza altına alınan Limak Hol- ding grubu bünyesindeki Anka 5000 ton/gün Klinker Üretim Kapasiteli Entegre Çimento Fabrikası projesi de diğer devam eden büyük projemizdir. % 40 oranında tamamlanan tesisin 2017 haziran ayında devreye alınması planlanmaktadır. Bu tesisin mühendislik hizmetleri ve proje yönetiminin yanı sıra inşaat, lokal imalat ve montaj işleri de tarafımızdan yapılmaktadır.

Firmamızın ayrıcalıklı özelliklerinden biride Afrika kıtasında yer alan referanslarıdır. Bu anlamda devam eden projelerimiz arasında 2016 Ocak ayında yapımına başladığımız Mozambik Matola şehrindeki 80 ton/ saatlik çimento öğütme ve paketleme tesisi projemizde Aralık ayı içerisinde tamamlanarak devreye alınmıştır. 2010 yılında Sudan’da yaptığımız öğütme tesisi projesinden sonra tekrar Afrika Kıtasında iş yapmak şirketimizin gelişen sürecine ayrı bir katkı ve tecrübe sağlamıştır. Bu bilgi birikimi ve tecrübesine yeni projeler ekleyen firmamız 2016 yılının ilk yarısında Limak Holding ile Fildişi Abidjan şehrinde yapılması planlanan 1.000.000 ton/yıl kapasiteli çimento öğütme, paketleme ve 1.000.000 m3/yıl kapasiteli hazır beton tesisi projesini anahtar teslimi konseptinde imzalamıştır.

Devam eden proje 2017 yılın Haziran ayında tamamlanacaktır. Bu proje kapsamında tüm temel ve detay mühendislik hizmetleri, ekipman seçimleri ve imalatları, inşaat işleri, mekanik montaj ile tüm elektrik ve otomasyon işleri şirketimiz kapsamında yapılmaktadır.

Geçen bu son beş yıllık süreç içerisinde imzaladığımız projeler ile beraber kadromuz da büyümüştür. Bu büyü- menin yarattığı etki ile öncelikle iş sağlığı ve güvenliği birimi, proje izleme ve kalite kontrol birimi güçlü bir kadro ile kurulmuştur. Tüm şantiyelerimizde çalışan arkadaşlarımıza eğitim verme ve sertifikalandırma yetkisine sahip olan güvenlik uzmanlarımız tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Belirli periyotlarla çalışma sahalarımızda tatbikatlar yapılarak çalışma arkadaşlarımızın bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır. OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetimi sertifikasına sahip firmamız bu sertifikanın gerekliliğini de eksiksiz yerine getirmektedir.

Kalitenin başarıya etkisi bilinci ile de 5S, ISO 9001, EN 3834 ve EN 1090 yönetmeliklerinin gerekliliklerini eksiksiz uygulamaktadır. Güçlü mühendislik kadrosu ile temel ve detay mühendislik ve proje yönetimi tüm ince ayrıntılarına kadar takip edilmektedir. Genç ve dinamik bir kadroya sahip olan firmamız teknolojiyi de yakından takip ederek projelere uygulamasını başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. İnsana ve doğaya olan saygısıyla birlikte yaratılan güven, büyüme sürecimizin kilit taşlarını oluşturmaktadır.

Son 5 yıllık süreci değerlendirirsek tamamladığınız projelerden hangisi daha öne çıkıyor? Nedenini belirtir misiniz?
Her zaman ilkler tabi ki bir adam öne çıkıyor. Bu açıdan bakarsak Gümüşhane Çimento Fabrikası 4000 ton/gün kapasiteli klinker üretim hattı projemiz ilk komple çimento hattı işimiz olması nedeni ile biraz ayrı bir yerde duruyor. Büyüme sürecinin ilk basamağı gibi… Aslında yapılan işler çimento fabrikası gibi düşünülüp tek çerçeveye sığdırılsa da her projenin kendine has özellikleri var. Fabrika aynı kapasitede olsa dahi işlerin lokasyonu, çalışılan ekip ve yapılan işler her projeyi farklı kılıyor. Önemli olan işin içerisinde o heyecanı kaybetmemek.

Mesela Medcem projesi. Türkiye’nin tek fırındaki en büyük fabrikası. ‘En büyük’ kelimesi heyecan verici. En büyükse biz mutlaka bu işin içinde olmalıydık ve ne mutlu ki başarılı bir şekilde de tamamladık. Kapsamının küçük veya büyüklüğüne bakmadan güvenimizi kaybetmeden, kaliteden ödün vermeyerek, zamanında ve başarılı bir şekilde tamamladığımız her proje her zaman öne çıkar. Firmamızın ismini ve itibarını, maddi değerlerin her zaman üstünde tuttuk. Sanırım bizi ayrıcalıklı kılan ve piyasada ayrı bir yere konumlandıranda bu özelliğimiz.

En Üste Çık