Kültür - Sanat

Aftersun

Yönetmen: Charlotte Wells

Senarist: Charlotte Wells

Oyuncular: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

İskoç yönetmen Charlotte Wells’in ilk uzun metrajlı filmi Güneş Sonrası, bir dizi puslu hatırayı sakince şimdiki zamanda tekrar yaşatır gibi bir gerçekliğe dönüştürerek stres veya telaş olmadan istikrarlı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Her şey otuzlu yaşlarındaki Sophie’nin, 1990’ların sonunda babası Calum’la geçirdiği yaz tatilinin eski video kamerasında kayıtlı olan videosunu gözden geçirmesi ile başlıyor.

Yönetmen Wells, Sophie’nin çocukluğuna dair hatırladıklarını hem onun hafızasının anımsadığı çekimlerle hem de 90’ların popüler teknolojilerinden dijital kamerasının kadrajından kesitlerle aktarıyor. O sebeple gerçek belirsiz bir şekilde dursa da, 11 yaşındaki Sophie ve tatlı huylu babasının bu hikâyesi dokunaklı ve düşük çözünürlüklü anlarla seyirciyi nostaljik bir geziye çıkarıyor.

Güneş Sonrası filminde 90’lar esintisi ile geçen bir aile tatilinin keyifli ve ayrıntılı tasvirini izlemek mümkün. Bu yaz tatilini özel kılan ögelerden bir tanesi de baba kızın hikâyesinin Türkiye’de geçiyor olması. Fethiye tarafında çekilen filmde pek çok aşina olunan yeri görebilirsiniz. Sizlerde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmak isterseniz bu samimi, duygusal, gerçekçi ve nostaljik esintileri olan filmi izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Aftersun

Aftersun, the first feature film by Scottish director Charlotte Wells, transforms a series of hazy memories into a reality, as if calmly reliving them in the present, and transfers them to the audience steadily and without fuss. It all started when Sophie, in her thirties, reviewed a video of her summer vacation with her father, Calum, recorded on her old video camera in the late 1990s.

Director Wells conveys Sophie’s memories of her childhood, both with the shots that her memory recalls and from the framing of her digital camera, one of the popular technologies of the 1990s. So while the truth remains ambiguous, this story of 11-year-old Sophie and her sweet-natured father takes the audience on a nostalgic trip with poignant and low-resolution moments.

In the movie Aftersun, it is possible to watch a delightful and detailed depiction of a family vacation spent in the 1990s. One of the elements that make this summer holiday special is that the father-daughter story takes place in Turkey. You can see many familiar places in the movie shot in Fethiye. If you want to go on a journey into the past, you can choose to watch this sincere, emotional, realistic, and nostalgic film.

En Üste Çık