Gezi

Cennet Şehir Hangzhou | SintekPlus Sayı 6

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Yangtze nehri deltasında bulunan, eyalet altı bir kent olan Hangzhou, Çin’in en güzel ve turistik şehrindendir. Zheijang Eyaleti’nin başkentidir. Bir milyonu aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan bu şehre, Çin ülkesinin yerel, siyasi, ekonomik ve kültürel merkezinin başkenti de diyebiliriz.

Hangzhou, “nehir-feribotların yüzdüğü bölge’’ anlamına gelir. Tarihsel kalıntılar ve dünya çapında doğal güzellikleri ününün yanı sıra, Çin Kültürüne ait önemli mirasları içinde barındırırken, bir çok prestijli galeri ve müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Hangzhou’yu ziyaretinizde gerek kırsal hayatının el değmemiş doğallığını, gerek metropol yaşamın sofistike tadını sunduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra Hangzhou‘yu ziyaret ettiğinizde kendinizi dinlenmiş ve tazelenmiş hissetmeniz kaçınılmaz bir deneyim olacaktır.

Yerel mutfağı ile dünya çapındaki ününün yanı sıra, kültürel ve sanatsal etkinlikler açısından ülkenin en faal merkezlerinden biridir. Nehir etrafına kurulmuş, eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılmıştır. Sıcak ve nemli bir iklime sahip olan Hangzhou şehri Çinliler tarafından ‘’Cennet’’ diye adlandırılıyor.

Belki de bu sebepten Hangzhou’da kendinizi Çin’de hissetmiyorsunuz. Ülkenin belli başlı eğitim kurumları özellikle Güzel Sanatlar Akademisi ve İlaç Sanayisi Hangzhou‘da öne çıkarken, Çin ülkesinin en önemli gelir kaynağından olan ipek ve çayın üretim merkezide yine Cennet Şehir Hangzhou’da dır.

HANGZHOU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER:
Batı Gölü-(Xİ HU)
Çin kültürünün seçkin şair ve edebiyatçılarına ilham veren, etkileyen Batı Gölü 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Gölün kapladığı alan 5.68 km2’dir. Gölün peyzajı 9. yüzyılda başlayıp 13. yüzyıla kadar sürmüştür.

5 ayrı bölümden oluşan, derinliği 5 metre olan Batı Gölü’nün en büyük özelliği; bu gölün kıyısında yürürken veya kiralamış olduğunuz bisiklete binerken muhteşem manzarayı izleyebilmenizdir. Üç tarafı dağlık doruklardan oluşmaktadır. Yoğun bitki örtüsü ve bahar çiçeklerinin yanı sıra çok sayıda heykel ve mimari yapılara rastlamanız mümkün.

Batı Gölü’nün güney kıyısındaki ‘’Gök Gürültüsü Tepesi’ne çıkmalısınız ki; buradaki ‘’Akşam Güneşi Pavyonu(Leifeng xizhoo)’ndan şehri izleyebilesiniz. Gölün kuzey kıyısındaki, Kıymetli Taş Tepesi üzerinde bulunan ‘’Baochu Pagodası’’da, manzara izlemek için uygun yerlerin başında gelmektedir. Göl kıyısında bisiklete binmenin keyfi kadar yapacağınız tekne gezintisi de keyifli olacaktır. Yapacağınız tekne gezintisinde göl üzerinde bulunan üç yapay adadan en büyüğü olan ‘’Santan Yinyeu’’adasına geçişi sağlayan köprüden çıkabilirsiniz.

LİNG YİN TAPINAĞI
(TEMPLE OF SOUL RETREAT)

‘’Ruhların İnziva yeri’’olarak adlandırılan tapınak; gö- lün batı yakasına 2 km uzaklıkta olup, ülkenin tanın- mış 10 Buda Tapınaklarından birisidir. 1974 yılında Çin Kültür Devrimi sonrasında yapılmış olup, günü- müzde bu tapınakta dini faaliyetler sürdürülmektedir.
Tapınağın ana salonunda Buda’nın, lotus yaprağı üze- rinde otururken görülen yaklaşık 20 metre boyutunda heykeli bulunmaktadır.

UZAKLARDAN GELEN TEPE (FEİLAİFENG)
Ling Yin Tapınağı’nın hemen yakınlarındadır. Burada Yunan hanedanı döneminde yapılmış 400 civarında Budacı taş heykel bulunmaktadır. 400 heykelden en öne çıkanı ise; sevimli, güler yüzlü ve koca göbekli olarak şirin bir görünüme sahip olan ‘’Gülen Buda heykeli dir.’’Ayrıca kutsal özelliklere sahip 4 tane de mağara bulunmaktadır.

EJDERHA KUYUSU (LONGJİNG)
Dünyaca ünlü ’’Longjing’’ çayının üretildiği yer olma- sından dolayı, köylüler fincanla çay ikram edeceklerdir burayı ziyaret ettiğinizde. Çay satın alabilmeniz için doğru adres diyebiliriz.

ULUSAL ÇAY MÜZESİ
Yalnızca çay teması işlenen, yaklaşık 5.4 dönümlük alanı kapsayan müze 1991 yılında açılmıştır. Müzede, çay tarihini ve gelişimini gösteren 4 bina ve 6 salondan oluşan sergi binası bulunmaktadır. Ülkede bulunan 300’den fazla çay çeşidi bu müzede sergilenmekte, çaylar hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca, müzede sessiz ve sakin bir ortamda çay içmeniz mümkün.

HANGZHOU İPEK BASKI VE BOYAMA KOMPLEKSİ (HANG Sİ LİAN)
Hangzhou, çay kadar ipek baskılarıyla da ün kazanmıştır. Ülkenin en ünlü ipek baskı tesisini de görmelisiniz.

ÇİN ULUSAL İPEK MÜZESİ
Batı Gölü’nün güney kıyısında bulunan, ülkenin devlet düzeyindeki ilk profesyonel ipek müzesidir. Dünya çapında da en büyük ipek müzesidir. Müze 1992 yılında ziyarete açılmış olup, 2004 yılından bu yana ücretsiz olarak gezilebilmektedir. 8 sergi salonu bulunan müzenin ilk salonunda, Çin ipek kültürünün 5000 yıllık uzun bir geçmişi tanıtılırken, diğer salonlarda ipek temalar işlenmektedir. Müzede yer alan satış dükkanından kendinize ve sevdiklerinize ipek ürünler satın alabilirsiniz.

SOLİTARY TEPESİ
Batı gölü çevresindeki diğer tepelere nazaran zirvesi daha düşük olmasına rağmen, gölün en büyük ve tek doğal adasıdır. Bir çok doğal güzelliği barındıran bu tepe, Batı Gölü’nün kuzey batı köşesindedir. Tepenin yüksekliği deniz seviyesinden 38 metredir. Güney bölgesinde; Zhejiang Müzesi, Wen Lan Pavilion ve Zhangshan Park bulunmaktadır.

ALTI HARMONİES PAGODA – LİUHE PAGODA
Pagoda, eski Çin mimarisinin yapıtlarından birisi olup, Qiantang nehrinin gel-git sularını sakinleştirmek amaçlı, 386-581 yılları arasında hüküm süren Song Hanedanlığı döneminde yapılmış olan yapı, 1121 yılında yapılan bir savaşta yıkılmıştır. Günümüzdeki ahşap ve tuğla kullanılarak Ming Hanedanı döneminde güçlendirilmiştir. Yuelun tepesinde bulunan Pagoda 13 katlı olup, en üst kata kadar giden spiral bir merdiven bulunmaktadır. Tavanı üzerinde; oyma ve figürler, hayvanlar, çiçekler, kuşlar görülmektedir.

HUPAOGUAN ÇEŞMESİ
Hangzhou’daki gözde mekanlardan biridir. Çeşmeyle ilgili bir de efsane var. Efsane şöyle; Tang hanedanlığına ait ünlü Budist rahip Xinkong, Xihu gölünün güney sahilindeki Dacishan dağına gelmiş ve dağdaki güzel manzaralara hayran kalmış, ama burada su kaynağı bulunmadığı için buradan hemen ayrılmaya karar vermiş. Fakat tam ayrılacakken kulağına bir ölümsüz varlık ‘’2 kaplan gelip kuyu kazacak’’ diye fısıldamış.

Ertesi gün gerçekten dağa iki kaplan gelmiş ve bir kuyu kazmış. Kuyunun suyu o kadar tatlı ve temizmiş ki, kısa süre içinde çay demlemek için en uygun su olarak kabul edilmiş. Bundan böyle Hupaoquan suyu, Longjing çayıyla birlikte Xihu gölü bölgesindeki en ünlü iki yenilik olarak kabul edilmiş. Efsanesi olan bu çeşme görülmeye değer olmalı.

XİXİ SULAK ALAN PARKI
Gözde bir turistik merkez olarak her gün tıklım tıklım dolu olan Xihu’daki neşeli ortamdan farklı olarak, gölün yalnızca beş kilometre uzağındaki Xixi, yani “Batı Çayı”, sükûneti ve güzelliğiyle dünyadan saklı bir cenneti andırır. Çin’de devlet koruması altındaki ilk sulak alan parkı olan Xixi, aynı zamanda ülkede şehir içinde bulunan tek sulak alandır. Xixi Sulak Alan Parkı, kıvrımlı gölcükleri, dimdik bambu ağaçlarından oluşan yemyeşil ormanıyla güney Çin’deki sulak alanların bütün özelliklerini bir arada toplar. Orman içinde ara sıra yabani tavşanlara rastlamak bile mümkündür.

Su, Xixi Parkı’nın ruhudur. Akarsular, gölcükler, bataklıklar ve adacıklar, Xixi’nin güzelliğinin başlıca unsurlarıdır. Kasım ayı, kamışların çiçeklendiği mevsimdir. Xixi’ye ün kazandıran, yalnızca güzel manzarası değildir. Burası, zengin bir kültürel birikime de sahiptir. Bundan 300-400 yıl önce Ming ve Qing hanedanları döneminde Xixi, dünyevi sıkıntılardan kaçmak isteyen aydınların cennetiydi. Park içinde varlıklarını bugüne kadar sürdüren villalarda ve çiftliklerde kalan bu aydınlar, Xixi hakkında çok sayıda edebi eser bırakmıştır.

Ancak aradan geçen yaklaşık 100 yıl içinde Xixi unutulmuş, hatta harap olmuştur. 2003’e gelindiğinde burası, yeniden keşfedilmiştir. Ülke- de bir benzeri olmayan bu şehir içi sulak alanın, şehrin havası ve insan yaşamı için taşıdığı önemin kavranması üzerine Hangzhou Belediyesi, şehrin adeta “böbreği” olan bu parkı korumak için bir dizi tedbir almış ve çevreyi ıslah etmek için projelere girişmiştir. Çevre ıslahı projeleri sayesinde park, eski güzelliğine, dolayısıyla eski canlılığına adım adım yeniden kavuşmuştur.

Parkta yeni kurulan “Yeşil set”, turistlerin gözdeleri arasında yer alıyor. Suyun 1-3 metre derinliğine inen 137 metre uzunluğunda ve üç metre genişliğinde, şeffaf plastik camla kaplı bir tünel olan “Yeşil set” in iki yanı, yaklaşık 700 çeşit su bitkisiyle dolu. Tünelden bu bitkilerin su altındaki köklerini görmek, suda özgürce yüzen canlıları izlemek mümkün.
Bugün parkta 262 çeşit bitki, 50 çeşit balık ve su canlısı, 126 çeşit de kuş bulunuyor.

QİANTANG NEHRİ
Qintang nehrinde oluşan yüksekliği 9 metreye, hızı ise saatte 40 km’ye ulaşan gelgiti izlemek, muhteşem görüntüye tanık olmak için yurtiçinden ve yurtdışından milyonlarca insan Qiantang nehrini ziyaret ediyorsa görülmeye değer olmalı. Çin takvimine göre 8.ayın 18. günü gelgit izlemek için gidilmeli.

QİANTANG NEHRİ KÖPRÜSÜ
Qiantang Nehri Köprüsü Mühendis Mao Yiseng tarafından tasarlanmıştır. Sizi büyüleyecek güzelliğe sahip bu köprüyü mutlaka görmelisiniz.

Hangzhou’da küçük küçük eski ahşap dükkânların dizildiği eski sokaklar veya lüks mağazalarda, Çin’e ve Hangzhou’ya özgü ürünler satılıyor. Neler mi?

Hangzhou’da alışveriş deyince akla en başta, adını Hangzhou’ya bağlı bir kasabadan alan ünlü Longjing çayı ve ipek geliyor. Kentin diğer ünlü ürünleri arasında, özellikle siyah kağıttan yapılmış Wangxingji marka yelpaze, bambu saplı ve ipek kumaşlı güneş şemsiyeleri, yöreye özgü nakış ürünleri ve Zhangxiaoquan makası sayabiliriz. Makas deyip geçmeyin, 50 kat kumaşı ya da bir sayfa beyaz kağıdı aynı rahatlık- la kesen bu özel makasların müzesi bile var. Hangzhou’da alışveriş yapmak isterseniz, şehir merkezindeki ‘’He Fang Sokak’’ tercihiniz olmalı.

Tarihi bir cadde olmasının yanı sıra, buradaki antik binalar dikkat çekerken, sevdiklerinize ya da kendinize ipek şemsiye, ipek kravat, ipek eşarp alabilirsiniz. İpeğin dışında minik, ahşaptan yapılmış Çin Bebeklerden alabilirsiniz. Orijinal kalın kağıt yelpazeleri, tabloları ve el işlerini de görmezden gelemeyeceksiniz. Çayın şehrine gitmişken elbette çay almadan olmaz. ‘’Belli bir yerde, belli bir yemek kültürüne sahip insan yetişir.’’ (Çin Sözü)

Hangzhou usulünde pişirilmiş yemeklerin tadına bakmak, bu kenti tanımanıza yardımcı olur. Yerel mutfağı ile dünyadaki ününü göz önünde bulundurarak, yöresel lezzetlerinden biri olan gölden yakalanan taze bir balığın sirke kaplanarak yapılan yemeği ‘’Source Balık’’ yiyebilirsiniz. Ayrıca, külde pişirilen tavuk yemekleri de oldukça meşhurdur. Longjing Karidesi ve Dilenci Tavuğu’nu tatmalısınız, en klasik yemeklerindendir. Yemekten sonra bir fincan çaya ‘’hayır’’ dememelisiniz.

‘’Belli bir yerde, belli bir yemek kültürüne sahip insan yetişir.’’ Hangzhou usulünde pişirilmiş yemeklerin tadına bakmak, bu kenti tanımanıza yardımcı olur. Gece hayatı deyince, Hangzhou için ‘’Çin’in eğlence başkenti’’ ya da ‘’mutlu şehir’’ diye adlandırmak mümkündür. Klas bir şehir diyebileceğimiz Hangzhou bilardo yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Gittiğiniz mekanlarda Çinli müzisyenlerin yanı sıra yabancı vokallerin eşliğinde müziğini dinlerken şarap meraklıları şarap tadabilirler. Ünlü Şangay caz performansını da dinlemeniz mümkündür.

Fotoğraflar / Photos: techinasia.com, pix2.agoda.net, static.panoramio.com, jaredmk.files.wordpress.com, ilookchina.files.wordpress. com, pic-hzrb.hangzhou.com.cn, chinayangtze.com, easytourchina.com, upload.wikimedia.org, hangzhouzk.com, morehangzhou.com

En Üste Çık