Gezi

Kaşiflerin Diyarı Lizbon | SintekPlus Sayı 7

Portekiz’in en büyük ve en kalabalık şehri olan Lizbon, Portekiz’in başkenti olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisidir. Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu bu şehirde, turistleri kendine çeken Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Önemli finans ve ekonomi merkezlerinden biri olan Lizbon; görsel güzelliği, tarihi, kültürü ve modern yapısıyla sizleri büyüleyeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Avrupa’nın en sıcak başkentlerinden biri olan Lizbon’un sokaklarındaki nostaljik sarı tramvaylar, şehrin simgesi haline gelmişken, sokak asansörlerine de rastlayacağınızı şimdiden söylemeliyiz.

Yedi tepe üzerine kurulmuş Lizbon’un, yaklaşık üç milyon nüfusa sahip olmasına rağmen; gezilip, görüldükten sonra ‘’Kendi başına yalnız kent’’ başlığı altında kaleme alınan gezi yazılarına da rastlamanız mümkün. Çok sayıda müzeyi kapsayan Lizbon; gezeceğiniz, göreceğiniz yerler arasında yer alması gereken şehirlerdendir.

Lizbon’ da Gezilecek Yerler

Alfama Bölgesi
Alfama District olarak bilinen bölgeyi ziyaret etmezseniz, ‘’Lizbon’a gittim’’ diyemeyeceksiniz. Şehrin en tarihi bölgesi olup, geleneksel Portekiz müziği fado dinlemeniz için ideal bir atmosfere sahiptir. Lizbon’da gezilecek yerlerin ilk sırasında yer alan Alfama Bölgesinde ki 12. yüzyıldan kalma sokaklarındaki renkli, şirin fayans kaplı evleri oldukça hoş görüntüye sahip olup, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdendir. Alfama Bölgesinde, yoğun ilgi gören Fado Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca S.Jorge Castle da bu bölgede yer alır.

Elevator Santo Justa
Şehrin panoramik manzarasını görebileceğiniz, 1900’lü yıllarda Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için kurulan neogotik tarzdaki asansör şehirde dikkat çeken noktalardan biri olup, asansörü kullanarak güzel manzarayı görme fırsatına sahip olabilir ve şehrin kuş bakışı güzel bir fotoğrafını çekebilirsiniz. 45 metre yüksekliğe sahip asansöre, metro kullanarak en yakın istasyon Chiado Station da inerek ulaşabilirsiniz.

Belem
Belem Kulesi, Jerónimos Manastırı, Belem Kültür Merkezi ve Elektirik Müzesi ve Ulusal Koç Müzesi gibi mekanlar; Belem bölgesinde gezilip, görülmeye değer yapıların başındadır. Şehrin simgesi haline gelmiş Belem Kulesi, denizciliğin göstergesi olarak kabul edilmiş olup, Portekizin 7 harikası listesinde yer almaktadır.

Aynı zamanda UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan kule, 30 metre yüksekliğinde olup, Lizbon’u korumak için 1519 yılında yaptırılmıştır. 1755 yılında yaşanan depremde hasar almadan kurtulmuştur. Turistlerin oldukça ilgisini çeken mekanda bulunan Uçak Anıtı, Gago Coutinho ve Sacadura Cabral Lizbon’dan, Rio de Janeiro’ya 1922’de gerçekleştirmiş oldukları ilk okyanus aşırı uçak yolculuğunu simgelemektedir.

Jerónimos Manastırı
Belem’de konumlanmış Jerónimos Manastırı, beyaz taşlardan yapılmış hoş bir mimariye sahiptir. Turistik olarak popüler mekanlardan olup, kentteki önemli tarihi yerler arasındadır. Manastırda, üç önemli Portekiz edebiyatçısı Luís Vaz de Camões, Alexandre Herculano & Fernando Pesso ve gemici Vasco da Gama’nın mezarı bulunmaktadır. Giriş ücretli olup, 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kâşifler Anıtı
Sahil kısmında bulunan dikkat çekici güzellikteki Kâşifler Anıtı, şehirdeki önemli yapılardan bir tanesidir. Açılan bir gemiyi andıran yapısı ile üzerinde bulunan kaşif ve bilim adamları tasvirleri oldukça dikkat çekicidir. Portekizli sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından Portekiz Dünya Fuarı için 1940’da yaptırılmıştır. Anıt Portekizli ünlü denizci ve bilim adamlarının 15. ve 16. yüzyıllarda yaptıkları keşiflerin anısına yaptırılmıştır. 52 metre yüksekliğe sahiptir ve betondan inşa edilmiştir.

25 Nisan Köprüsü
Sahile ulaştığınızda karşılaşacağınız güzel manzara içerisinde büyük öneme sahip köprüdür. Tejo Nehri üzerinde kurulu köprü üzerinde yoğun bir ulaşımın yapıldığı noktalardandır. Şehrin bir diğer simgesi haline gelmiş ve size İstanbul manzarasını anımsatacak köprüyü mutlaka görmelisiniz. İlk adı Salaza olan köprü akşam ışıklandırmasıyla da Lizbon’a güzellik katan yapılardan bir tanesidir.

São Jorge Kalesi
Castelo Sao Jorge adıyla bilinen kale, şehirdeki en önemli yapıtlarının başında gelir ve çok sayıda turist çeken mekanlardan biridir. Tajo Nehri’nin güzel manzarasını seyretme imkanı bulabileceğiniz şehrin tepe noktalarındandır. Lizbon’u tepeden seyir için en ideal mekandır diyebiliriz.

Vasco da Gama Kulesi
Vasco da Gama’nın adının verildiği kule, 1998 yılında Lizbon’da düzenlenen Expo 98 fuarı öncesinde inşa edilmiş olup, Tejo Nehri kıyısına kurulmuştur ve 145 metre uzunluğundadır.

Ne zaman gidilir?
Avrupa’da ki en ılık kışların yaşandığı Lizbon’a yazın seyahat etmeyi planlıyorsanız, Mayıs-Ekim arası turistik bir seyahat için en uygun zaman aralığıdır. Kışın çok soğuk olmasa bile yağışların görüldüğü şehre; bahar ayları olarak yaşanan, hava sıcaklıklarının ideal olduğu, Mart-Nisan- Kasım aylarında da gidebilirsiniz.

Ne Alınır?
Lizbon’da alışveriş deyince akla ilk gelen, oldukça yoğun ve çok yönlü olan alanda küçük büyük bir çok alışveriş mağazası bulunan, Baixa Bölgesi’dir. Şehrin en önemli alış veriş merkezi olan Vasco da Gama’da istediğiniz marka ürüne ulaşabilirsiniz. Moda ve trend alışverişin merkezi ise Chaido semtidir.

Gece hayatının merkezi olan Bairro Alto bölgesi ayrıca, bir çok mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Lizbon’da yerel mağazalar ve özel butikler çok sayıdadır. Hediyelik eşya seçenekleri olarak; Portekiz el sanatlarını, el yapımı kilimleri, renkli maskeleri ve takıları alabileceğiniz pek çok dükkan bulabilirsiniz. Lizbon’un şarabı meşhur olduğundan, Lizbon Şarabı’da hediye seçenekleriniz arasında olabilir.

Ne yenilir?
Çok sayıda balık restorantına sahip, liman kenti olan Lizbon’ da deniz ürünleri meşhur olup, en popüler balık çeşidi Morino’dur. Pasteis De Bacalhu adındaki balık kekleri, Sardinhas Assadası adındaki mangalda sardalya, biftek yemeği olan Cozido à Portuguesa ve yerel bir et yemeği olan Feijoada, denemeniz gerek lezzetlerdendir.

Alternatif lezzetleri tadabileceğiniz, hem uygun, hem kaliteli mutfakların olduğu şehirde, dünya mutfağına rastlamak mümkündür. Kentin geleneksel restoranlarıyla ünlü bölgesi , Chiado ve Bairro Alto’dur. Kent merkezi olarak bilinen Baixa’da geleneksel teras kafelerini bulabilirsiniz. Lizbon Caddeleri’nde oldukça şirin ve özgün kafelere sıkça rastlamanız mümkün. Lizbon kültüründe bü-yük öneme sahip, özel yetiştirilen üzümlerden elde edilen şaraptan mutlaka tatmalısınız.

Gece Hayatı ve Müzik
Renkli ve hareketli gece hayatına sahip şehirde, gece hayatının en yoğun olduğu bölge Bairro Alto bölgesidir. Çok sayıda gece kulübü, bar ve diskoya sahip; hem Lizbon halkının, hem de turistlerin doyasıya eğlendiği şehirde, sabaha kadar açık olan eğlence mekanları bulmak oldukça kolaydır.

Lizbon’un kültürel sembolü haline gelmiş müziği olan Fado dinleyebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Fado; kader sözcüğünden gelen, kaderi, insanın acı ve elem yanı ağır basan yazgısını anlatan; içli, dokunaklı, bir müzik türüdür. Fado’nun daha hafif ve canlı türlerine fado maurania ve fado corrido deniyor.

Festivaller şehri Lizbon’da ki Festival zamanları
• Indie Lisboa- Uluslararası Bağımsız Film Festivali: Nisan
• Lizbon Kitap Fuarı: Mayıs
• Lizbon Balık ve Balık Lezzetleri Yeme İçme Festivali: Nisan
• Lisbon Gay ve Lezbiyen Film Festivali: Eylül
• Lisbon Maratonu: Haziran
• Monstra Festival – Lisbon Animasyon Film Festivali: Mayıs
• MOTELX-Uluslararası Korku Filmleri Festivali: Ocak
• Oceans Müzik Festivali: Ağustos
• Portekiz Half Marathon: Ekim
• Rock in Rio Lisboa: Mayıs
• Super Bock Super Rock Müzik Festivali: Haziran

En Üste Çık