Teknik Makaleler

Çimento Tesisleri İçin Yenilikçi Ürün Ve Çözümler | SintekPlus Sayı 1

ABB Türkiye, çimento sektörü için geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümlere ek olarak, yaptığı ve yapacağı anahtar teslim elektrifikasyon ve otomasyon projelerinde sadece ürün tedariği olarak değil, montaj, proje, danışmanlık, devreye alma hizmetleri ile birlikte tüm sorumluluğu üzerine alarak ön plana çıkan tek üretici
firmadır.

Bunun yanında Türkiye’de argesini ve üretimini yaptığı güç ve dağıtım transformatörleri, alçak gerilim ve orta gerilim panoları, yurtdışında üretilen alçak gerilim ve orta gerilim motorları ve sürücüleri, Türkiye mühendislik birimi desteği ile yaptığı otomasyon sistemleri ve optimizasyon yazılımları ile çimento sektörüne yıllardır hizmet vermekteyiz.
ABB Türkiye 2014 yılı itibari ile, “Global Çimento Grubundaki” 3 ana merkez ülkeden biri olmuştur ve çevre ülkelere buradan hizmet vermektedir.

ABB Elektrik firmasının Çimento sektörü için geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümlerinden, ana başlıklar olarak bahsedecek olursak;

Expert Sistemler ve Raporlama Sistemleri
Bu noktada sektöre sunduğumuz en önemli yenilik olan; Expert Optimizer ve Knowledge Manager dediğimiz CPM (Collaborative Production Management /İşbirlikçi Üretim Yönetimi ) yazılımlarıdır. Bunlar 3. seviye yazılımlar olarak çimento endüstrisi için enerji ve yönetimsel verimliliği arttıracak olan araçlardır.

Expert Optimizer yazılımı, çok basit bir örnekle otomatik pilota benziyor. Uçağı kaldırdıktan sonra pilot gerekli bilgileri girer ve böylece uçak varılacak destinasyona ulaşır. Bizim yazılım da benzer çalışma prensibine sahip. Operatörsüz değil ama operatörün gözünden kaçabilecekleri ya da beklenmeyen müdahaleleri en aza indirgeyen bir sistem. Yanma dediğimiz klinkerleşmeyi de optimumda yaptığı için fırının ya da tüm mekanik sistemin ömrünü uzatıyor. Bunun kanıtı bizde yok, fakat bu sistemi kurmuş olduğumuz Çimento fabrikalarından aldığımız bilgiler neticesinde bunu söyleyebiliyoruz.

Türkiye de kurmuş olduğumuz bir çimento tesisinde önceden 6-8 ayda fırının iç cidarlarındaki tuğlalarını değiştirirken, şimdi 16 aya kadar ömrün uzadığı söyleniyor. Belki tuğlanın kalitesi artmıştır, tamamen bizim yazılımızdan kaynaklandığını söylemiyoruz ama Expert Optimizer kullanımından sonra böylesi iki katı artış dikkat çekici. Günümüzde rekabet gerçekten çok yüksek. Her alanda ciddi bir rekabet ortamı var. Çimento endüstrisinde ton başına yaklaşık bir dolarlık kar, bir inşaatta birden örneğin yaklaşık 40 bin dolar tasarruf yapmanıza yarabileceği durumlar doğurabilir.

Bu sebeple, siz satın almacı olarak çimento fabrikasındaki satıcıyla görüştüğünüzde satıcı o anki marjları, üretimini iyi bilmedikçe, gerçekten düşebileceği fiyatı bilmediği müddetçe satışını zor gerçekleştirir. Knowledge Manager sistemi, birçok çimento fabrikasının KPI (Key Performance Indicators) değerlerine yöneticilerin anında ulaşmasını sağlayan yazılımlardır.

Bu yazılımla fabrikanızın anlık olarak ne kadar enerji tükettiğini, anlık olarak ne kadar üretim yaptığınızı, hangi alternatif yakıtları veya hangi alternatif madenleri kullandığınızı ve sizin o anki karlılığınızı özel grafik sistemleri ile gösterebilen
bir yazılımdır. Dolayısıyla bu Knowledge Management araçları fabrikanın ne durumda olduğunu ve nereye doğru gittiğini açık biçimde ortaya koyar.

Sisteminizde kullandığınız tüm cihazların size ne kadar iyi hizmet vermesini sağlarsanız, sisteminiz o kadar verimli çalışacaktır. Kullandığınız en ufak parçanın verimliliği bile büyük önem arz eder. Tüm sistem bir bütündür. Frekans konvantörleri ve elektrik motorları sistemin en can alıcı parçalarıdır. Dünyada harcanan elektriğin neredeyse yüzde 80’i dönen makinalarda yani motorlarda harcanmaktadır.

Motorların doğru biçimde çalışmasını sağlayacak düzenekler frekans konventörleridir. Frekans konventörleri sizin motorunuzun prosesin ihtiyaçlarına göre dönmesini sağlayacak parçalardır. Dolayısıyla siz sistemi doğru biçimde boyutlandırırsanız motor, sürücü, trafo kısmını çok daha verimli biçimde kullanabilirsiniz.

Özellikle çimento sektöründe, çok yakında rekabetçi bir ortamın oluşacağını ön gören son kullanıcı firmalar, son yıllarda fabrika verimliliğini arttırmak amacı ile seçilen nominal yükte düşük akım harmonikli (THDI<%5) Alçak gerilim sürücüleri ve Orta gerilim su soğutmalı sürücüler ile enerji maliyetlerini ve ilk yatırım maliyetlerini düşürmeyi planlamaktadırlar.

En Üste Çık