Gezi

Meksika’nın Karayipleri: Cancun | SintekPlus Sayı 9

İsmi Maya dilinde “Gökkuşağının sonundaki gemi” anlamına gelen, halk arasında Meksika’nın Karayipleri olarak adlandırılan Cancun; Meksika’nın Yucatan yarımadası üzerinde bulunan, Quintana Roo eyaletinde yer alan bir kıyı şehridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalan, farklı doğal güzellikleri ve doğal çekiciliğe sahip en önemli turizm şehri olan Cancun’un, Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir.

Cancun şehrini ziyaretinizde, Maya uygarlığına dair pek çok yapıtı son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceğiniz gibi, Cancun’un yer aldığı Quintana Roo eyaletinin 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandını, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarını, turkuaz denizini, su altı yaşamının çeşitliliğini ve birinci sınıf tatil tesislerini görme fırsatını bulabileceksiniz.

Dünya’nın bir numaralı turist çekim özelliğine sahip olan bu şehri unutamayacaksınız.
Tropikal iklimin etkisine sahip Cancun’da yüksek sezon Aralık-Nisan ayları arasında yaşanmakta olup, Mayıs-Kasım döneminde bütçenizi zorlamayacak bir tatil yapmanız mümkün olabilir.

Cancun’da Görülmesi Gereken Yerler: Calakmul
Maya döneminden kalan Calakmul 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiş olup, bir dönem 50.000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu söylenmektedir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit de burada bulunmaktadır.

Gran Museo del Mundo Maya
Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi döneme ait 1.100’den fazla buluntunun sergilendiği bir koleksiyona sahiptir. Koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede, döneme ait çok nadide kalıntıları görmeniz mümkün. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Cancun’dan dönmeyin.

Parque de las Palapas
Şehrin yerel halkının buluşma noktası olan Palapas meydanına “Cancun’un kalbi” de denilebilir. Meydanın ortasında kurulu olan sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise; muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan, geniş bir yeme içme alanı olan meydanda kendinizi özel hissettirecek yemekler yiyebilirsiniz.

Okyanus ve plajlar
Yeryüzündeki en nadide ve doğal kumsallarından birine sahip olan Cancun’un içinde yer aldığı Quintana Roo eyaleti, 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki bir plaj bandına sahiptir. Okyanusta yüzmeye alışık değilseniz ama böyle bir macera yaşamak istiyorsanız, yüzme macerası bir hayli eğlenceli olacaktır ancak tehlikeli de olabilir. Eğer yüzme becerinize güvenmiyorsanız; açık denizden ziyade bant boyunca serpiştirilmiş, küçük koyumsu oyuntuların kenarındaki plajları tercih edebilirsiniz. Bu plajlar genellikle sahil bandının Mujeres Adası’na nazır olan kısmındadır.

Templo de San Juan
Aziz John’a adanmış San Juan Kilisesi, muhteşem mimarisi ve iç dekorasyonuyla görülmeye değer bir kilise olup, cemaati Aziz John’a büyük bir kıymet verdiği için kilise içinde Hz. İsa’dan çok bu azize dair temsilleri ve resimleri görmeniz mümkün. Cancun’a gitme fırsatını yakalarsanız; Museo Regionel de Antropologia, Casa de Montejo, Casa de Los Venados ve Na Bolom’u da ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz.

Cancun’un Mutfağı
Mısır, acı biber ve balık Meksika’nın her yerinde yeniliyor olsa da, Cancun yemekleri alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar göstermektedir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenmiş lezzetler görülmektedir. Ama yine de Cancun mutfağında Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır.

Hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan salbutes; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti, edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan queso relleno; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü sopa de lima ünlü yemekleri arasındadır.

Cancun’da Alışveriş
Alışveriş için istediğiniz ürünleri kolaylıkla bulabileceğiniz alışveriş merkezleri çoğunlukta olup, en büyüğü ve en önemlisi Kukulcan Plaza’dır. Dünyaca ünlü markaların yanı sıra, gümüş ve takıları bulabileceğiniz gibi, Meksika kültürüne ait özel eşyalarda alabilirsiniz. Alışverişinizi ya şehir merkezinden ya da oteller bölgesinden yapabilirsiniz. Şehir merkezinin oteller bölgesinden daha uygun fiyatlar- da olduğunu hatırlatır ve mutlaka pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Cancun’da Gece Hayatı
Gündüz eğlencesi ve aktiviteleriyle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız gibi, aktif ve yoğun yaşanan Cancun’un gece hayatını başka bir şehrin gece hayatı ile kıyaslamak haksızlık olur. En hareketli yerler otel barlarıdır ve gece hayatı bu barlar çevresinde yoğunlaşmaktadır. Bir çok şehir gibi müze, galeriler, tiyatro gibi kültürel etkinliklere yer veren şehrin en popüler etkinliklerden biri olan Meksika Ulusal Folklorik Bale, Meksika tarihine adanmış gösteriler sunmaktadır.

Ayrıca, Cancun Hotel Zone’da ki Kongre Merkezinde Meksika yemeklerini tattıktan sonra geleneksel ve modern dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Dünya çapında müzisyenler ve DJ’lerin perfosmanlarını, en hareketli barların ve kulüplerin yer aldığı oteller bölgesindeki mekanlarda izleme şansını bulabilirsiniz.

Cancun’da Gerçekleşen Festivaller:
Karnaval (Mart) Inception Müzik Festivali (Mayıs) Sanat Ve Zanaat Fuarı (Kasım) Film Festivali (Kasım)

En Üste Çık