Özel Haber

Proje Müdürü Enis Bostancı: “Yeni Çimento Üretim Tesislerine İhtiyaç Duyulmaktadır.” | SintekPlus Sayı 6

Enis BOSTANCI / Proje Müdürü

GEREK ÜLKEMİZDE YATIRIMLARIN HIZ KAZANMASI İLE ARTAN İHTİYACI KARŞILAMAK, GEREKSE KOMŞU ÜLKELERDE DEVAM EDEN KARIŞIKLIKLARIN SON BULMASI İLE ORTAYA ÇIKACAK OLAN TALEBİ KARŞILAMAK İÇİN YENİ ÇİMENTO ÜRETİM TESİSLERİNE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

Geride bıraktığımız yıl ile birlikte 10. yaşını da bitiren Sintek, 2015 yılında başarı ile bitirdiği projelerin mutluluk ve gururunun verdiği motivasyon ile yeni yıla heyecanla başlangıç yaptı. Geçtiğimiz yıl içeri- sinde başlangıcını yaptığı, halen devam etmekte olan projeler ve bu yıl içinde hayata geçecek olan projelerin şekillenmesi 2016 yılının da Sintek açısından ülke ekonomisine katkı sağlayacağı başarılı bir yıl olacağını işaret etmektedir.

Sintek, 2015 yılı içinde 6 ay gibi kısa bir sürede Votoranim Hasanoğlan Çimento Fabrikası rollerpress adaptasyonu ile çimento öğütme kapasitesi arttırma projesini tamamlamış ve 2015 yılı ortasında devreye alınan 11.500 ton/gün klinker üretim kapasitesiyle Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikası olan Medcem Çimento Fabrikası projesinde kendi sorumluğunda olan işlerin tamamlandığının belgesi olan geçici kabul tutanağını imzalamıştır.

Sektördeki üreticilerin kaliteden ödün vermeden son ürün maliyetlerini düşürme arayışında olduğu ortamda Limak Pınarhisar Çimento Fabrikası’nın açık çevrim olan öğütme sistemi kapalı çevrim olarak değiştirilerek devreye alınmış ve yine aynı öğütme ünitesinin devam etmekte olan roller press adaptasyonu ile kapasite artırma çalışmalarının kısa süre içinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Gerek ülkemizde yatırımların hız kazanması ile artan ihtiyacı karşılamak, gerekse komşu ülkelerde devam eden karışıklıkların son bulması ile ortaya çıkacak olan talebi karşılamak için yeni çimento üretim tesislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yatırım kararı alıp 2015 yılı içerinde uygulamaya koyan dünyanın önde gelen çimento üreticilerinden biri olan Votorantim Grubu’nun, Güney Amerika dışında yapacağı ilk yatırımda Sintek ile çalışmaya karar kılmasının haklı onuru ile başladığımız Votorantim Sivas 4500 ton/gün Klinker Üretim Kapasiteli Entegre Çimento Fabrikası projemizi gelecek yılın Şubat ayında bitirmek amacıyla azim ve inançla çalışmaya devam etmekteyiz.

Ayrıca, ülkemizin güçlü çimento üreticilerinden Limak Grubu’nun hayata geçirdiği 5000ton/gün klinker üretim kapasiteli Limak Anka Entegre Çimento Fabrikası projesinde saha faaliyetleri- ne geçen yılın son ayı içerisinde aktif olarak başlamış ve hızla devam etmekteyiz. 2000 yılından bu yana geçen kısa sürede yaklaşık 4 kat ekonomik büyüme sağlayan Sahra Altı Afrika Bölgesi’nin, Sintek yurtdışı faaliyetlerinde her zaman farklı bir yeri olmuştur. Bölgede diğer birçok sektör gibi çimento sektörü de hızlı bir büyüme kaydetmektedir.

Çimento sektörü, artan altyapı yatırımları ve gelir düzeyi ile sadece son 10 yıl içerisinde 3 kat büyümüştür. Bölgedeki hızlı gelişme birçok yurtdışı şirket ile beraber bize yabancı olamayan şirketlerin de dikkatinden kaçmamaktadır. Sintek, Sahra Altı Afrika Bölgesi’nde da geride bıraktığımız yıl içerisinde Medcem Global için Kamerun Doula’da bir çimento öğütme paketleme tesisi projesini anahtar teslimi olarak tamamlamış ve devreye alma aşamasına gelmiştir. Bölgedeki değişimi ve gelişmeleri takip altına alan Limak Grubu da biri Mozambik, diğeri Fil Dişi Sahilleri’nde olmak üzere iki adet öğütme ve paketleme tesisi yatırımı kararı alarak uygulamaya koymuştur.

Mozambik’in başkenti Maputo’da 700.000 ton/yıl kapasiteli tesis için çalışmalar Mayıs 2015’te başlamış olup, Temmuz 2016’da devreye alınacak- tır. Fildişi Sahili’nin en büyük şehri ve eski başkenti Abidjan şehrinde, limana yaklaşık 20 km mesafede bulunan 1.000.000 ton/yıl çimento ve 1.000.000 m3/yıl hazır beton kapasiteli tesisin de gelecek yılın ilk çeyreğinde üretime geçmesi planlanmaktadır. Sintek bilgisini bölgedeki deneyimi ile birleştirerek her iki proje için de çalışmalarına devam etmektedir.

Başarımızın bir göstergesi olan büyüyen iş hacmimize paralel olarak kadromuzun da genişlemesi sebebiyle yıl içinde yapacağımız bina değişikliği için başlatılan iç dizayn çalışmalarının sonlanmasını müteakip dostlarımızı yakın zamanda yeni binamızda ağırlamaya başlayacağız.

En Üste Çık