Haberler

Sektörden Haberler | SintekPlus Sayı 11

Limak Anka

Ankara Polatlı’daki Limak Anka Çimento Fabrikasında;
• 900.000 m3/h farin sistem filtresinin çatı çeliği ile üzeri kapatılarak montajı tamamlandı. Soğuk testlere hazır hale getirildi.
• 800 ton/saat kapasiteli hammadde kırıcı ve katkı kırıcı, 600 ton/saat kapasiteli reclamier preblending ünitelerinin montajı tamamlandı ve soğuk testlere hazır hale getirildi.
• 250 ton/saat kapasiteli klinker besleme kovalı bantların montajı tamamlandı ve soğuk testlere hazır hale getirildi.
• Döner fırın fener dişli hassas ayarlarında sona yaklaşıldı.
• Önısıtıcı elevatör çelik penthouse montajı +105 kotunda devam etmektedir.
• Önısıtıcı ünitesinde 124 tonluk ID gaz borusunun montajı tamamlandı.
• Farin değirmeni ünitesinde 350 tonluk sıcak gaz hattı borulama montajı yapıldı.
• Klinker silo ve preblending üniteleri kaplama işleri tamamlandı. • 150 ton/saat kapasiteli kömür stokholü reclaimer montajı tamamlandı ve soğuk testlere hazır hale getirildi.
• Çimento değirmen içi plakaların montajı tamamlandı.
Ayrıca 280.000 m3/saat kapasiteli Çimento Sistem filtrelerinin montajlarında sona yaklaşıldı.
• 800 ton/saat kapasiteli Çimento Roller press montajlarına başlandı.
• Çevre düzenlemesi, yol ve saha betonu atım işlerine başlandı.

AKİSTAN’DAKİ BİR ÇİMENTO TESİSİNDE KULLANILMAK ÜZERE GLOBAL ANLAMDA KURULMUŞ LOESCHE DİK VALSLI DEĞİRMEN

Başarısı kanıtlanmış müşteri ilişkileri ve tatmin edici nitelikteki referanslar, sözleşmenin verilmesinde belirleyici olmuştur.
LOESCHE’nin nihai müşterisi Attock Cement Pakistan Limited (ACPL) şirketi çimento klinkeri öğütecek LM 56.3+3 CS tipinde bir dik valslı değirmene kavuştu. Söz konusu yeni değirmen, Pakistan, Karaçi’nin 20 km kuzeyinde yer alan Lasbela/Belucistan bölgesindeki Hub Chowki’de bulunan çimento tesisinin 3 numaralı yeni hattında kullanılacak. Değirmenler, 200 t/s kapasite dâhilinde 3.300 bleyn inceliğinde ya da 240 t/s kapasite dâhilinde 2.800 bleyn inceliğinde tipik Portland çimen- tosu öğütecek. ACPL’nin ülkesinde oldukça popüler olan ve yaygın bir şekilde kullanılan Falcon isimli kendi markası altında sattığı çimento, aralarında birçok prestijli projenin de yer aldığı sayısız inşaat projesinde kullanılıyor.

İşte bu yüzdendir ki nihai ürün kalitesi Attock Çimento için büyük önem taşımaktadır. Üretilen Portland çimentosu, yalnızca Pakistan standartları ile değil aynı zamanda Avrupa Standardı EN 1971 ile de uyumludur. Değirmenlerin teslimatının yanı sıra LOESCHE tali- matı kapsamında izleme, kurulum ve 2017 ortalarında gerçekleşmesi beklenen devreye alma işlemi de yer alıyor. LOESCHE’nin birlikte düzenli olarak başarılı bir şekilde değirmen teslimatı yaptığı Çin menşeli şirket Hefei Çimento Araştırma ve Tasarım Enstitüsü (Hefei Cement Research & Design Institute), LOESCHE’nin yüklenicisi sıfatıyla Pakistan’daki yeni çimento hattının tüm sorumluluğunu üstlenecek.

Yeni hat sayesinde Attock Çimento Pakistan, önceki kapasitesi yıllık 1.710.000 ton olan Hub Chowki’deki mevcut çimento tesisinin üretim kapasitesini daha da artırmayı hedefliyor. İleri teknoloji kullanımı, ACPL’nin devamlı modernizasyon kanalıyla üretim tesislerinin gelişim kapasitesini geleceğe aktarabilme yönündeki stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Buradaki bir diğer amaç ise artan yerel ve bölgesel talebin karşılanmasıdır. İşte bu strateji sayesinde ACPL, Pakistan’da sektörünün en tepe noktasına ulaşmayı başarmıştır. Pakistan’daki tüm çimento tesislerinin toplam üretim kapasitesi yaklaşık olarak 44 milyon ton civarındadır. Bu rakamın yüzde 70’i ülke içinde kalırken kalan yüzde 30’u ise ihraç edilmektedir.

LOESCHE, DÖRT ADET DİK VALSLI DEĞİRMEN İLE SOMA’DAKİ YENİ ÇİMENTO TESİSİNİN YAPIMINA KATKI SAĞLIYOR

Artan talep, yatırımı da beraberinde getiriyor: Türkiye çimento sektöründeki büyüme LOESCHE’ye yatırım yapma fırsatı sundu. LOESCHE, Alman teknoloji şirketi AUNDE’ye ait Türkiye’nin Soma ilçesinde yer alan yeni çimento tesisine portföyündeki son derece modern dik valslı değirmenlerinden dördüyle katkı sağlıyor. Söz konusu değirmenlerden biri çimento üretimine yönelik olarak saatte 350 tona kadar ham madde öğütebilecekken bir diğeri ise saatte 30 tona kadar kömür ya da saatte 27 tona kadar petrol koku öğütebilecek. Kalan iki LOESCHE değirmeni ise saatte 150 tonluk bir verimliliğe sahip olup klinker ya da tane cüruf öğütmede kullanılacak.

Teslimat kapsamında su püskürtmesi, siklonlar, sürgülü tapa ve döner besleyici ile ayrıca önümüzdeki iki yıl boyunca kullanılabilecek geniş çaplı bir yedek parça paketi de dâhil olmak üzere denenmiş ve test edilmiş çeşitli ekstra LOESCHE bileşenleri de yer alıyor.

LOESCHE’nin müşterisi AUNDE, hâlihazırda çimento ve klinker üretimine yönelik tesislerle portföyünü büyütme sürecinde olan sektörün yeni oyuncularından biridir. Şu anda yapım aşamasında olan çimento tesisi bu duruma istinaden Türkiye’nin ikinci en büyük linyit madencilik bölgesinde bulunan Soma’da yer alıyor. 330 km²’lik bir alana yayılan Soma-Eynez havzası olarak bilinen bölge yaklaşık 120 milyon ton civarında antrasit rezervlerine sahiptir.

Hatta bu anlamda 680 milyon tona varan iyimser tahminler de bulunuyor. Yeni çimento tesisinin hemen yakınında yapılan kömür çıkarma işlemi, merkezi İstanbul’da bulunan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılmakta olup gelecekte yeni bir çimento tesisinin kurulması adına da mükemmel şartlar sunuyor.

LOESCHE, SIAM CITY ÇİMENTO İÇİN MODERN BİR DİK VALSLI DEĞİRMENE SAHİP BİR CCG (KOMPAKT ÇİMENTO ÖĞÜTME) TESİSİ TEMİN EDİYOR

Piyasadaki büyük çaplı ilk esnek CCG öğütme tesisi.

Galle – LOESCHE, Siam City Çimento Şirketi (Lanka) için bir CCG öğütme tesisi temin ediyor. Söz konusu tesis, Ruhuna çimento tesisinin büyütülmesi kapsamında Sri Lanka’nın güney ucunda yer alan Galle liman bölgesinde kullanılacak.
Kompakt çimento öğütme tesisi, çok çeşitli çimentolar üretilebilmesinin de yolunu açıyor. Tesisin kalbinde ise başarısı kanıtlanmış LOESCHE dik valslı değirmen yer alıyor.

Bu değirmen sayesinde klinker ve tane cüruf, saatte 60 tona varan bir verimliliğe sahip Portland Kalker Çimento ile Portland Cüruflu Çimentoya dönüştürülüyor. Güvenilir, denenmiş ve teste tabi tutulmuş bileşenlere sahip LOESCHE CCG tesisinin sunduğu avantajlar arasında farklı ürünlere hızla ve kolaylıkla ayarlanabilme özelliği yer alıyor. Bu anlamda Siam City Çimento, değişen pazar koşullarına esnek bir şekilde karşılık verebilecek olmakla birlikte aynı zamanda yeni pazarlara yönelik olarak deneme amaçlı ürün uygulamaları yapma seçeneğine de sahip oluyor.

CCG ayrıca düşük seviye enerji tüketimi ve kolay bakım gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de LOESCHE CCG’nin modüler yapısı sayesinde kısa ve düşük maliyetli bir kurulum süresi sonrasında çalışmaya hazır hale gelmesidir. Ruhuna çimento tesisine yönelik teslimat süresinin yalnızca sekiz ay alacak olması söz konusu öğütme tesisinin 2018 Haziran gibi yakın bir tarihte faaliyete geçirilebileceği anlamına geliyor.

Bu önemli siparişin alınmasında Siam City Çimento ile olan uzun soluklu iş ilişkisinin yanı sıra teknoloji ile üretim lojistiği alanındaki bütün bu avantajlar da etkili oldu.1990’ların başından bu yana da Tayland’da LOESCHE ürünlerine güvenen Siam City Çimento günümüzde halen ülkede bu ürünleri verimli bir şekilde kullanmaya devam ediyor. En son rakamlara göre yılda bir milyon tonluk bir üretim kapasitesine sahip olan Galle bölgesindeki Ruhuna çalışması, kısa süre önce Holcim Lanka’nın çimento faaliyetlerinin devralınması sonrasında ortaya çıkan Siam City Çimento markası INSEE çerçevesinde yapılıyor.

Bu yeni CCG sistemi, müşteri taleplerinin karşılanabilmesi adına daha büyük bir yüksek performanslı değirmene sahip olacak şekilde tasarlandı. Daha yüksek kapasiteli bu büyük çaplı model artık LOESCHE portföyünde yerini aldı.

En Üste Çık