Haberler

Sektörden Haberler | SintekPlus Sayı 10

VOTORANTİM SİVAS 4500TON/GÜN KAPASİTELİ KLİNKER ÜRETİM HATTI PROJESİNİ 3.5 MİLYON ADAM X SAAT KAYIP GÜNSÜZ, KAZASIZ OLARAK TAMAMLAMIŞTIR.

SİNTEK olarak çalışma ortamında her türlü kazanın engellenebilir olduğuna inanırız ve iş güvenliğinden asla taviz vermeyiz. Tüm çalışanlarımıza güvenli bir iş ortamı sağlamak, temel değerlerimizden biridir. Yönetim olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili performansı sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için gerekli tedbirleri alırız.

SİNTEK’te her bölüm yöneticisi, sorumlu olduğu bölgede güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, gerekli olan güvenlik ekipmanlarını ve araçlarını temin etmekten sorumludur. Bölüm yöneticilerinin sorumluluğunun yanı sıra, SİNTEK için çalışan herkes kendi sağlığı ve güvenliğinden sorumludur. Çalışanlarımız güvenli olmayan faaliyetleri veya koşulları durdurma yetkisine sahiptir. Bu sorumluluğu tüm çalışanlarımızdan bekleriz. İş Sağlığı ve Güvenliğini her türlü iş kararlarımızda göz önünde bulundururuz. Bizimle çalışan herkesi İş Sağlığı ve Güvenliğini geliştirme yolculuğumuza dahil ederiz.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda en iyi uygulamaların belirlenmesi, paylaşılması ve uygulanması konusunda çaba sarf ederiz. “Ramak kala” durumları, güvenliği tehdit altına alan davranış ve koşulları raporlarımıza dahil ederiz. Kazaların tekrarını önlemek ve koşulların iyileştirme fırsatlarını değerlendirmek için İş Güvenliği ve Sağlığı performansımızı açık ve şeffaf bir şekilde görüşürüz.

Mükemmel İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını ödüllendiririz. İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki performans göstergeleri, SİNTEK’i yönetirken dikkate aldığımız önemli unsurlardır. Kazaları araştırır, sonuçları paylaşır ve tekrar etmemesi için acil önlemler alırız. Yönetim ekibi olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki politika ve performansımızı en az yılda bir kez olmak üzere düzenli olarak gözden geçirmekteyiz… SİNTEK olarak güvenlikten asla taviz vermeyerek Votorantim Sivas 4500 Ton/Gün Kapasiteli Klinker Üretim Hattı Projesi’ni 3.5 MİLYON ADAM X SAAT KAYIP GÜNSÜZ KAZASIZ olarak tamamlamış bulunmaktayız.

LİMAK ANKA

Ankara Polatlı’daki Limak Anka Çimento Fabrika’sında hammadde kırıcı, katkı kırıcı ve preblending ünitelerinin montajı tamamlanarak soğuk testlere hazır hale getirilmiştir. Preblending ünitesi kaplamasında sona yaklaşılmıştır. Katkı stokholü uzay çatı montajı tamamlanmış olup aşıkların montajının %50’den fazlası tamamlanmıştır. Nakil sistemlerinin bant çekimlerine kısa süre içinde başlanacaktır.

Döner fırına enerjisi verilip sıkıntısız bir şekilde döndürülmüş, salgı alınmış ve ayarları tamamlanmıştır. Fırın mantolarının kaynak işlemi başlamıştır. Sistem filtre bacası son kotu olan 102. metrede inşaat işleri bitmiştir. Soğutma kulesinin 56.metrede olan son parçasının montajı yapılmıştır.

Toplamda 512 ton büyük gaz borulama imalatı yapılmıştır (%47). Önısıtıcı ID Fan borulamasının montajına başlanmıştır (%40). Farin değirmeni yağlama ve hidrolik ünitesinin montajı tamamlanmış olup borulama montajına geçilmiştir. Farin değirmeni montajı totalde %90 yüzdesine ulaşmıştır. Farin silosu üst kottaki filtre ve kaynatma tabutları montajı tamamlanmıştır.

Alt kotlarda ise borulama montaj işlemleri en son blowerlar konularak tamamlanmıştır. Klinker silosu nakil hatlarının montajı %60 fiziksel ilerlemeye ulaşmıştır. Çimento silosu 1 mekanik montajı %50 yüzde fiziksel ilerlemeye ulaşmıştır. Elektrofiltre yapısında elektrotların montajına başlanmıştır. Soğutma ünitesi plaka montajı ve soğutma duvarlarının kaynağı sürüyor. Fırın aynasının yer montajı tamamlanmış olup en kısa sürede yerine montajı yapılması planlanmıştır.

BANGLADEŞ’E LOESCHE SICAK GAZ JENERATÖR SİSTEMLERİ

Bütünüyle yeni tam otomatik kontrollü sıcak gaz jeneratör sisteminin Yadong Çimento Fabrikası Projesi’nde başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından LOESCHE Mills (Şangay) Co. Ltd. yine yakın zamanda Çin Ulusal Ağır İş Makineleri Kurumu ile iki set 35 MW termal enerjili sıcak gaz jeneratörü sistemini Bangladeş pazarına tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladı. LOESCHE ayrıca bir dizi kurulum ve teknik servis de sağlıyor.

LOESCHE Grup 1960’dan beri Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) projelerine sıcak gaz jeneratörü sistemlerini tedarik ediyor. 50 yıl- dan fazladır sıcak gaz jeneratörü ürünlerini daima güncel teknik standartlar ve teknik avantajlar ile birlikte öne sunuyor. Bu durum LOESCHE sıcak gaz jeneratörlerini kurutma işlemi için doğrudan sıcak hava uygulama- sına ihtiyaç duyan endüstriler için ideal bir seçenek haline getiriyor.

LOESCHE sıcak gaz jeneratörünün gaz, biyogaz, kok gazı, yüksek fırın gazı, düşük ısı değerli gaz, sentez gazı, mazot, ağır yağlar, talaş, toz halindeki linyit vb. gibi çok geniş yelpazede farklı yakıtları kullanabilmesi en büyük özelliği. Aynı zamanda ısıya karşı dayanıklılık, ayarlamaların esnek olması, önısıtma gerektirmemesi, geç eskimesi, yüksek verim ve enerji tasarrufu vb. gibi önemli teknik avantajları da bulunuyor.

Alman kalitesinde sıcak gaz jeneratörü ve yakıcı sistem teknolojisi ile bununla bağlantılı yakıt kontrol vanaları, yardımcı elektrik kutuları vb.’den oluşan LOESCHE (Şangay) Co. Ltd müşterilerine daha iyi teknolojik çözümler ve daha komplike ürünler sunabilmek için tam takım sıcak gaz jeneratör sistemlerine itimat ediyor.

Mevcut durumda, LOESCHE (Şangay) Co. Ltd’nin hali- hazırda Yadong Çimento Fabrika Projesi’nde kullanılan 32 MW tam otomatik kontrollü sıcak gaz jeneratör sistemleri bulunmaktadır ve güzel sonuçlar elde edilmiştir.

LOESCHE FİLİPİNLİ ÇİMENTO FABRİKASI BARANGAY’DAN KÖMÜR DEĞİRMENİ SİPARİŞİ ALDI

İlk defa yerel çimento imalatçısı Eagle Cement Şirketi, başkent Manila’nın 50 km kuzeyindeki San Ildefonso’da bulunan Barangay’daki fabrikası için bir LOESCHE dikey valsli değirmen sipariş etti. Çimento fabrikasının 3 numaralı bandındaki kömür değirmeni yakıt teminini sağlayacak olup 54 t/s karışık kömür ve 34 t/s petrol koku kapasiteyle kömür ve petrol koku öğütmek üzere tasarlandı. Öğütülmüş ürün %12 (kömür) veya %3 (petrol koku) oranlarında inceliğe zemin oluşturmakta olup eleme döküntüsü 90 μm.

Tedarik kapsamı LSKS’yi de içerir – klasifikatör ve uygun filtreler, üfleyiciler, inertizasyon ünitesi, gaz analizi ve temel sürücüler – tüm bileşenlerin 2017 sonuna kadar teslim edilmesi gerekiyor. Avantajlarından biri kömür demiri küçük bir basınç farkıyla çalışıyor olması ve bu nedenle tipik çözümlere göre enerji tüketimi gözle görülebilir şekilde daha düşük. San Ildefonso’daki fabrika 2010’dan beri faaliyet gösteriyor.

MYANMAR’IN GELİŞEN ÇİMENTO PAZARINA İLK LOESCHE DİKEY VALSLİ DEĞİRMEN

Güney Koreli şirket Yojin Construction & Engineering Co., Ltd. LOESCHE’den iki çimento değirmeni (Çimento/Cüruf) sipariş etti. İki oldukça modern ve güvenilirliği yüksek dikey valsli değirmen Thilawa/Myanmar’da bulunan Yojin Myanmar Engineering Co., Ltd. şirketinin yeni cüruf değirmeni fabrikasında kullanılacak. Değirmenler 3,300 Blaine incelikte 75 t/s cüruf çimentosu (Normal Portland Çimentosu) üretecek.

Bu güncel sipariş ile beraber LOESCHE Myanmar’ın gelişen çimento pazarına ilk değirmenlerini yerleştirebilmiş oldu. Ayarlanabilir öğütme basıncından başka yüksek iş hacmi oranları ve enerjisi yüksek elverişli bir ufalama işlemi ile ideal bir ince öğütme sağlayan teknoloji lideri LOESCHE değirmenlerine ek olarak müşterinin Kore’deki LOESCHE referans fabrikaları ile olan pozitif deneyimi siparişin kesinliğini gösterdi.

2017 yazının sonunda Myanmar’da faaliyet göstermesi planlanan LOESCHE değirmenleri, Güney Koreli şirket Yojin’in Myanmar’ın en büyük şehri Yangon’un güney doğusuna araçla yaklaşık bir saatlik uzaklıkta yer alan yeni “Thilawa Özel Ekonomik Bölgesi” içerisinde inşa ettiği cüruf değirmeni fabrikasının mütemmim cüzü olacak. Gelecekte bu mevkide senelik bir milyon ton çimento üretilmesi planlanıyor. Bunun da ülkenin gelişen pazarına hizmet etme konusunda bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

En Üste Çık