Bizden Haberler

Sintek, DEİK bünyesinde aktif rol üstleniyor…

Otomatik taslak

Kurulduğu 1986 yılında bugüne Türk özel sektörünün dış dünyadaki yüzü olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), aralarında Afrika ülkelerinin de yer aldığı bölgelerdeki iş ve ihracat imkânlarının geliştirilmesi için aktif rol üstleniyor.
Ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere dış ekonomik ilişkileri tek çatı altında yürüten DEİK; yurt içi ve yurt dışındaki yatırım olanaklarını araştırma; Türkiye’nin ihracatının artmasına katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını başarıyla koordine ediyor.

Son yıllarda yeni yatırım ve iş geliştirme fırsatlarında merceğini Afrika’ya tutan Sintek de DEİK bünyesinde aktif görev alan şirketler arasında yer alıyor. Sintek Kurucu Ortağı Onur Atakay, DEİK Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkan Yardımcısı seçilirken, Sintek İcra Kurulu Başkanı Faruk Yıldırım da DEİK bünyesinde düzenlenen iş ve inceleme gezilerine katılarak şirketi temsil ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk işadamları kafilesine başkanlık ettiği; Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan resmi gezinin yanı sıra Benin ve Fildişi Sahili’ni kapsayan DEİK organizasyonuna katılan Sintek İcra Kurulu Başkanı Faruk Yıldırım çeşitli temaslarda bulundu.

Sintek ayrıca, Senegal’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) toplantısında Kurucu Ortak Onur Atakay ve İcra Kurulu Başkanı Faruk Yıldırım tarafından temsil edildi.
Yıldırım ayrıca, Özbekistan’ın Taşkent ve Semerkant kentlerine düzenlenen iş gezisinde Türk Özel Sektör Heyeti’nde yer aldı.
Sintek yöneticileri, 2019 yılında da DEİK tarafından düzenlenen ve şirketin hedef pazarlarını ilgilendiren çalışmalara destek olma ve katkı sağlama çalışmalarını sürdürecek.

ONUR ATAKAY’A KONSEY’DE ÖNEMLİ GÖREV

2014 yılında kurulan DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi, iki ülke arasındaki iş ilişkilerinin artırılmasını hedefliyor. Türkiye’nin Fildişi Sahili ve Afrika kıtasıyla ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik başta iş forumları, iş adamı heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürüten Konseyin amacı, Türk ve Fildişi Sahili iş adamlarının daha sık bir araya gelmesi ve işbirliği fırsatlarının yaratılarak somut ortaklıklara dönüşmesine katkıda bulunmak olarak belirlendi.

Sintek Kurucu Ortağı Onur Atakay’ın Başkan Yardımcısı olduğu Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi’nin hedefleri arasında iki ülke arasındaki ticaret hacmini ve ürün çeşitliliğini artırmak, potansiyel yatırımcılara ülkeyle ilgili güncel ve doğru bilgiler sunmak, ilgili devlet kurumları ve bakanlıklarla temas halinde en doğru bilgileri üyelerine sağlamak başlıkları yer alıyor.

En Üste Çık