Bizden Haberler

Votorantim’in Sivas ve Hasanoğlan fabrikalarına üç yeni yatırım kazandırdık

Votorantim’in Sivas ve Hasanoğlan fabrikalarına üç yeni yatırım kazandırdık

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde kurulu olan Votorantim Hasanoğlan Çimento Fabrikası, yeni yatırımlarla büyüme ivmesini sürdürüyor.

2012 yılından bugüne Brezilyalı Votorantim Cimentos’un yönetiminde olan fabrika 2014 yılında Sintek tarafından gerçekleştirilen yatırımla kapasitesini 110Ton/saat seviyesine çıkarmıştı.

Fabrikada roller press temini ve montajı, lokal ekipmanların temini, imalatı ve montajı, yapısal çelik imalatı ve montajı, inşaat işleri, elektrik-otomasyon işleri ve devreye alma çalışmalarını başarıyla tamamlayan Sintek, fabrikanın ek ihtiyaçları kapsamında Atık Yakma Sevk Hattı Projesi’ni de tamamlayarak başarıyla devreye aldı.

Atık Yakma Sevk Hattı Projesi kapsamında; inşaat, çelik imalat&montajı, mekanik imalat&montajı ve kaplama işleri tamamlandı. İnşa edilen atık binası, saha betonu ve yollar için toplam 5 bin m3 beton döküldü, 9 bin 500 m3 kazı, 2 bin m3 geri dolgu yapıldı. 300 ton çelik imalat ve montajı, çelik yapılar için 3 bin 500 m2 kaplama montajı gerçekleştirildi.

İşverenden alınan ekipmanlar ile birlikte 100 ton mekanik ekipman montajı yapılan Atık Yakma Sevk Hattı Projesi başarıyla devreye alındı.

VOTORANTİM SİVAS’A SİNTEK’TEN YENİ YATIRIMLAR

Cumhuriyet’in ilk çimento fabrikaları arasında olan ve 1938’de inşa edilen Sivas Çimento Fabrikası da yeni yatırımlarla büyüme ivmesini sürdürüyor. 2012 yılından bugüne Votorantim Grubu bünyesinde bulunan Sivas Çimento, 2015-2017 yılları arasında gerçekleştirilen 140 Milyon Euro’luk dev yatırımla baştan sona yenilenmiş ve kapasitesi 4 bin 500 Ton/Gün seviyesine çıkarılmıştı. Sivas’ın tarihindeki bu en büyük yatırım kapsamında Sintek; temel ve detay mühendislik, inşaat işleri, yapısal çelik imalatı ve montajı, teknolojik imalatlar ve montajı, standart dışı parçalar imalatı ve montajı, mekanik ekipman imalatı ve montajı ve elektrik-otomasyon işlerini başarıyla tamamlayarak fabrikanın devreye alınmasını sağlamıştı.

Sintek, Sivas Çimento Fabrikası’nın ek yatırım ihtiyaçları kapsamında Tren ve Kamyon Dolum Projesi ile Havalı Bant Sevk Hattı Projesi’ni başarıyla tamamlayarak devreye aldı.

Proje kapsamında inşaat, çelik imalat ve montajı, mekanik imalat ve montajı, demontaj ve kaplama işleri tamamlandı. Çelik kolonların oturacağı betonarme temeller ve yollar için 450 m3 beton dökülürken, 3200 m3 kazı, 3200 m3 geri dolgu yapıldı. 350 ton çelik imalat ve montajının gerçekleştirildiği proje kapsamında 35 ton mekanik ekipman demontajı, çelik yapılar için 2000 m2 kaplama montajı yapıldı. 100 ton torbalı filtre, havalı bant, fan, klape, dolum körüğü imalatı, şut ve nsp gerçekleştirilen projede, işverenden alınan ekipmanlar ile birlikte 180 ton mekanik ekipman montajı gerçekleştirildi.
Fabrikanın yeni çimento silosu ile mevcut paketleme ünitesi arasında yapılan Havalı Bant Nakil Hattı da Sintek tarafından anahtar teslimi olarak inşa edilerek devreye alındı.

255 ton çelik imalat ve montajı, çelik yapılar için 1700 m2 kaplama montajı yapılan projede, yeni hattın elektrik ve otomasyon sistemi tamamıyla Sintek tarafından kurularak devreye alındı.

VOTORANTİM, 100 YILI GERİDE BIRAKARAK “DALYA” DEDİ

Türkiye’de 2012 yılından bugüne faaliyet gösteren Votorantim Cimentos’un; Ankara, Sivas, Yozgat ve Çorum’da entegre fabrikaları; Samsun ve Nevşehir’de öğütme tesisleri; 16 hazır beton ve 2 agrega tesisi bulunuyor. Türk çimento sektörünün önemli oyuncularından biri olan grubun Sivas Çimento Fabrikası’na yaptığı 140 Milyon Euro tutarındaki yatırım, Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı olma özelliğini taşıyor.

1918 yılında temelleri atılan Votorantim Grubu, globalde yıllık toplam 57.5 milyon ton üretim kapasitesine sahip. Şirket, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkede faaliyet gösteriyor.

En Üste Çık