Bizden Haberler

Konveyör Bant ve Transfer Noktası Teknolojilerinde Stratejik Birliktelik | SintekPlus Sayı 5

Dökme malzeme işletimini daha temiz, daha güvenli ve daha verimli hale getiren sistemlerin dünya lideri üreticisi olan Martin Engineering ve ülkemiz endüstriyel tesisler ve çimento sektörü- nün saygın ve önemli firması Sintek Madencilik, mühendislik konveyör transfer noktaları için “Son Teknoloji” konveyör çözümleri tasarımı ve üretimi için stratejik bir ittifak oluşturdular.

Stratejik birlikteliğin kapsamı olarak, Sintek Madencilik tüm projelerinde konveyör yükleme bölgesi de dâhil olmak üzere, transfer noktalarında Martin Engineering konveyör ürünlerini ve tasarım mühendisliğini kullanacak; yükleme şutları, aşınma plakaları, yan sızdırmazlıklar, darbe barı sistemleri, bant sıyırıcıları gibi modern bir konveyörün gereklerini tasarım aşamasından itibaren Martin Engineering’den sağlayacak.

Müşterilerine en önemli yararın Sintek Madencilik’in projeleri kapsamında bantlı konveyörlerde transfer noktalarında yaşanan sorunları tasarım aşamasında çözüme kavuşturacaklarının olduğunu ifade eden Martin Engineering Genel Müdürü İlker Tan, “Tasarım aşamasında oluşan bir problem, devreye alma aşamasında belirlenir ise problemi düzeltme maliyeti tasarım aşamasında düzeltilmesine oranla 15 kat fazladır.” diye ekliyor ve

“Kısa zamanda ülkemizde yaptığı başarılı projelerle sektörün parlayan yıldızı olan ve sloganında olduğu gibi iz ve hayranlık bırakan Sintek Madencilik’ in konveyör ve şut tasarım ve üretimindeki uzmanlığını, Martin’in 70 yılın üzerindeki tecrübesi ve inovasyonları ile destekleyecek olması konveyör ve tesis işletmecilerine benzersiz çok önemli avantajlar sağlayacaktır” diye devam ediyor. Bu stratejik birlikteliğin iki tarafı da çimento sektörü ile başlayan bu birlikteliğin enerji, madencilik, agrega, biokütle gibi diğer sanayi dallarında da devam edeceğini belirtiyor.

2005 yılında çimento, beton, alçı, kalker ve kül separasyon tesislerinde ve büyük yatırımlı projelerde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunan isimler tarafından kurulan Sintek Madencilik çimento, beton ve alçı sektörle- rinde, yurtiçinde ve yurtdışında anahtar teslimi kurmuş olduğu ve işletmeye aldığı tesisler, vermiş olduğu mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ve proje geliştirme hizmetleri ile ülkemizde saygın ve güvenilir bir nokta- ya gelmiştir.

Sintek Madencilik ortağı ve genel müdürü Onur ATAKAY; Martin Engineering ile işbirliği yapma nedenlerinin başında ortak değerlere sahip olmak olduğunu belirterek, ‘’Martin Engineering firmasının gerek müşteri memnuniyetine verdiği önem, gerekse kaliteden ödün vermeksizin vermiş olduğu hizmet anlayışı firmamız prensipleri ile tamamen örtüşmektedir. Bu bağlamda projelerimizde sektöründe lider marka olan Martin Engineering ürünlerini kullanmak müşterilerimize daha sağlıklı ve sorunsuz hizmet sunma misyonunu edinen firmamız için mutluluk kaynağı olacaktır.” diye bitiriyor.

1944’te Neponset, Illinois, ABD’de kurulmuş dökme malzeme işletiminde global yenilikçi firma Martin Engineering, yüksek kaliteli ekipman ve aksesuar tasarımlarında uzmanlaşarak, dünya çapında çok çeşitli endüstrilerde yer alan müşterilerine hizmet vermektedir. Emniyet ve eğitimde başı çeken çalışmalarının yanı sıra, Martin Engineering 6 kıtada yer alan kömür, çimento, agrega, biokütle ve diğer endüstrilerdeki verimli işletmelerde büyük etki sahibidir. Tüm bu çalışmalar, şirkete endüstrideki en iyi garantiyi sağlayan, uzun ömürlü ekipman ve mükemmel müşteri hizmeti ünvanını kazandırmıştır.

1944’te şirket kurucusu Edwin F. Peterson, bugün bir endüstri standardı olarak yer alan, basınçlı havanın çelik bir bilyeyi bir yuva içinde döndürerek titreşim oluşturması prensi- bine dayanan ilk endüstriyel vibratör olan Vibrolator®’ü geliştirdiği tarihten itibaren firma, mühendislik çözümleri temellerine dayanan istikrarlı bir büyüme idame ettirmektedir. Şirket felsefesinin özünde araştırma ve geliştirme yer almaktadır. Bir dizi başarılı endüstriyel vibratör tasarımının ardından şirket 1960’larda daha geniş dökme malzeme işletimi konusunda daha geniş bir yelpazeye hitap etmek üzere çalışma alanlarını genişletmiştir.

Hava şokundan konveyör bant sıyırıcı tasarımına, 350’den fazlası aktif halde 700’ün üzerinde patent başvurusu dâhilinde, pnömatik valf, konveyör bileşenleri, toz bastırma cihazları, akustik temizleyiciler ve hatta ölçüm cihazı gibi ürünleri de kapsayan geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Şube ağı Meksika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Rusya, Güney Afrika, Türkiye, Endonezya, Hindistan dâhil olmak üzere 16 ülkede 27 ofisle ve Kanada, Avusturalya, Şili ve 6 Avrupa Birliği ülkesindeki lisanslı kuruluşlarla hızla genişlemektedir. Yetkili temsilciler diğer bir çok bölgedeki uygulamalara hizmet ederek küresel servis ve satış kapsama alanını tamamlamaktadır.

En Üste Çık